Чешкият президент Петър Павел обеща страната му да достави на Украйна големи количества боеприпаси - това по стана по време на посещението на президента Володимир Зеленски в Прага вчера, предаде БТА с позоваване на ДПА.
Зеленски изрази благодарността си за инициативата на Чехия за доставка на боеприпаси и похвали „непоколебимата и фундаментална подкрепа“ на страната след срещата си с Павел.
В рамките на инициативата Чехия доставя в Украйна артилерийски боеприпаси от трети страни.
„Ще продължим тези доставки толкова дълго, колкото е необходимо, тоест докато не бъде постигнат справедлив мир за Украйна“, заяви Павел.
Той добави, че до края на годината може да бъдат осигурени 1,8 милиона боеприпаси с голям калибър. Инициативата се подкрепя финансово от 11 страни. Вече са в ход и преговорите за квотите за следващата година.
Чешкото министерство на отбраната съобщи, че доставките от началото на годината до края на април вече възлизат на 400 000 боеприпаса.
Зеленски пристигна в Прага заедно със съпругата си Олена на необявено двудневно посещение. Бяха въведени строги мерки за сигурност.
Коментари (0)