28 Март, 2026

Чешкият премиер хвърли оставка

Чешкият премиер хвърли оставка

Андрей Бабиш

Бизнесменът и сътрудник на тайната политическа полиция на социалистическа Чехословакия е заподозрян в злоупотреби за 2 млрд. евро

Чешкият премиер Андрей Бабиш днес обяви, че подава оставка, предаде РИА Новости.

Ръководителят на кабинета в Прага и доларов милиардер взе решението си след като във вторник правителството му не получи вот на доверие в парламента на централноевропейската държава. 

Депутатите гласуваха против оставането на власт на Бабиш заради започнато разследване срещу него. 

Бизнесменът и сътрудник на тайната политическа полиция на социалистическа Чехословакия е заподозрян във финансови злоупотреби в размер на 2 млрд. евро. Според чешкото законодателство премиерът трябва да депозира оставката на правителството пред президента на страната. В същото време експерти посочват, че сегашният държавен глава Милош Земан може да връчи втори мандат на Бабиш.
Сподели:

Коментари (0)

Майкъл Наки: Ситуацията в Русия е предреволюционна

Майкъл Наки: Ситуацията в Русия е предреволюционна

Z-активистите се оплакват от измама и корупция, които унищожават руската армия отвътре

Над 20 000 души са дарили средства за следовател, който разкри "Орбангейт"

Над 20 000 души са дарили средства за следовател, който разкри "Орбангейт"

Скандалът „Орбангейт“ разтърси Унгария седмици преди изборите, след като бивш следовател разкри предполагаема тайна операция срещу опозицията. Над 20 000 души дариха средства в негова подкрепа, а случаят предизвика силен обществен и политически отзвук.

Иран твърди, че е ударил украински склад за системи за противодействие на дронове в ОАЕ

Иран твърди, че е ударил украински склад за системи за противодействие на дронове в ОАЕ

По-рано днес украинският президент Володимир Зеленски каза по време на неочаквано посещение в ОАЕ, че двете страни са се споразумели да си сътрудничат в областта на отбраната