4 Април, 2026

Четири банки са кредитирали сделката на Домусчиеви за Нова ТВ

Четири банки са кредитирали сделката на Домусчиеви за Нова ТВ

Основното парите са били отпуснати от УниКредит Булбанк - 50 млн. евро

Консорциум от четири банки е осигурил 100 млн. евро за сделката по прехвърлянето на "Нова броудкастинг груп" на братя Домусчиеви, сочи информация в Търговския регистър, посочва Медиапул. Основното финансиране идва от УниКредит Булбанк – 50 млн. евро. Останалите средства се осигуряват от белгийския клон на БНП Париба – 20 млн. евро, ОББ – 20 млн. евро и Банка ДСК – 10 млн. евро.

Сделката за прехвърлянето на "Нова броудкастинг груп", в която влиза втората по големина частна телевизия в страната - Нова телевизия, беше официално обявена на 22 февруари. Шведската компания "Модърн таймс груп" (Modern Times Group) прехвърля своите 95% в "Нова броудкастинг груп" на компанията "Адванс Медиа груп", чиито собственици са Кирил и Георги Домусчиеви.

Цената на сделката е 185 млн. евро. Тя предвижда "Адванс Медиа груп" да придобие изцяло Нова телевизия и мажоритарен дял от интернет компанията "Нет инфо".

Прехвърлянето трябва да бъде одобрено от Комисията за защита на конкуренцията, която по-рано спря прехвърлянето на Нова на чешкия милиардер Келнер с мотива, че купуваната компания е прекалено голяма.

Ако сделката сега получи зелена светлина от антимонополния орган, за първи път една от големите частни телевизии в страната ще стане собственост на българи, които досега официално не са се занимавали с подобен бизнес. До момента и бТВ, и Нова са били притежание на големи международни компании, които развиват медиен бизнес.

MTG купи Нова през 2008 г. за доста по-висока цена от тази, на която сега продава бизнеса си у нас. Преди десетина години шведската компания плати 620 млн. евро за кабелния канал "Нова+" и 80% от списание "Ева", собственост на гръцката "Антена груп".

"Нова броудкастинг груп" се състои от седем телевизионни канала. Компанията включва и онлайн бизнес. В нея работят 650 души. Приходите от продажби за миналата година са 213 млн. лева, а оперативната печалба е 41 млн. лева.

Сподели:

Коментари (0)

Димитър Радев: Последователност, а не свръхреакция - това е ключът за икономическа стабилност на България

Димитър Радев: Последователност, а не свръхреакция - това е ключът за икономическа стабилност на България

Димитър Радев подчертава, че България трябва да заложи на последователна фискална политика, предсказуеми институции и реформи за повишаване на конкурентоспособността, за да устои на външни шокове и да подсили растежа си

Украинската стратегия работи: Русия губи 1 млн. барела петрол дневно

Украинската стратегия работи: Русия губи 1 млн. барела петрол дневно

Украински атаки по ключова инфраструктура свиват руския петролен износ с 20%, а системата започва да се задръства. Това може да доведе до намаляване на добива и нов натиск върху глобалните цени

Заплати в Европа: къде се печели най-много и защо България е последна

Заплати в Европа: къде се печели най-много и защо България е последна

Нови данни на Евростат показват огромни разлики в заплатите в Европа – от близо 50 евро на час в Люксембург до едва 10.5 евро в България. Въпреки това страната ни отчита най-бърз ръст на доходите в ЕС