18 Май, 2026

Четвърти съд в Русия отказва да разглежда искове срещу Алла Пугачова

Четвърти съд в Русия отказва да разглежда искове срещу Алла Пугачова

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Популярната певица е обвинена в "опозоряване честта на Путин и обида на армията и руския народ"

Четвърти съд отказа да разгледа искове срещу Ала Пугачова по обвинения, че е „опозорила честта на Путин, изразила съмнения в правилността на неговите решения и обиди към армията и силовите структури“.

Одинцовският съд в Подмосковието отказа да разгледа два иска срещу певицата, подадени от доносника Виталий Бородин и ветерана от афганистанската война Александър Трещев. В единия случай отказът беше поради неизпълнение на указанията на съдията, а в другия – неподсъдност за това дело.

Алла Пугачова е отколешен критик на войната в Украйна и на режима на Владимир Путин, срещу които популярната певица не пести остри думи и сериозни критики. Заради несъгласието си с решенията и действията на руския диктатор, тя беше принудена да напусне и Русия и в момента живее в Израел.

Според една от жалбите срещу Пугачова, постъпила в Савеловският районен съд в Москва, ищецът А. С. Трешчев, който е описан като "ветеран от бойните действия в Украйна", във видео интервю с журналистката Катерина Гордеева, събрало над 23 милиона гледания в интернет (по информация на руския опозиционен информационен телеграм канал ASTRA), певицата е направила клеветнически изявления по адрес на президента (диктатора Владимир Путин), армията и правоохранителните органи на Руската федерация. В същото време Алла Пугачева е похвалила Джохар Дудаев, като по този начин, според ищеца, е обидила руския народ", се казва в изявление на пресслужбата на московските съдилища с обща юрисдикция.

Александър Трешчев, който е редовен участник в руски телевизионни предавания и се нарича адвокат,  вече е поискал от руския съд да осъди Пугачова за 1,5 милиарда рубли заради "обида на ветерани от бойните действия" и е подал молба до Следствения комитет на Русия и Главната прокуратура да проведат разследване срещу певицата.  

В крайна сметка, Тверският съд в Москва е върнал делото на Трешчев срещу Пугачова. Според електронната база данни това се е случило на 1 октомври, тъй като "то не е от компетентността на този съд".

Така реално Одинцовският съд в Подмосковието е четвъртият съд, който не започна дело срещу Алла Пугачова. По-рано подобни решения взеха Савеловският съд и Пресненският съд в Москва.

Сподели:

Коментари (0)

Отстраненият евпропрокурор Теодора Георгиева заведе дело срещу България в Страсбург

Отстраненият евпропрокурор Теодора Георгиева заведе дело срещу България в Страсбург

В жалбата си тя съобщава, че е жертва на прокурорски произвол, че срещу нея се води "инквизиционно производство", без да може да се защити, защото формално не е обвиняема, че прокуратурата провежда институционална вендета срещу нея заради разкритията ѝ

Сибига: Трибуналът за Путин вече е факт, билетът му за Хага е осигурен

Сибига: Трибуналът за Путин вече е факт, билетът му за Хага е осигурен

37 държави одобриха третия учредителен документ на Специалния трибунал, който трябва да заработи още през 2027 година

Крах на делото „Русофили“: съдът оправда Николай Малинов по обвиненията за шпионаж

Крах на делото „Русофили“: съдът оправда Николай Малинов по обвиненията за шпионаж

След пет години разследване и шумен международен скандал Софийският градски съд оправда лидера на движение „Русофили“ по обвиненията, че е работил в полза на руски организации и срещу националната сигурност на България