Няма основание за притеснение, защото се намираме в обстановка, обичайна за есенно-зимния сезон. Доц. Любомира Николаева-Гломб и проф. Тодор Кантарджиев ме убедиха, че все още грипен вирус в България и Европа не е изолиран. Това обясни пулмологът д-р София Ангелова.
„След като децата тръгнаха на училище, на първо място бяха болките в гърлото, обилната хрема и последващата кашлица. Това е така нареченият риновирус, който е най-често срещаният в момента. С риновируса се бори нашата имунна система и ние трябва да ѝ помогнем”, посочи специалистът.
При подобни случаи д-р Ангелова отхвърли лечението с антибиотик, защото той потиска имунната система.
Той по-скоро би ни попречил. Започва да тече обилна хрема, която провокира кашлица. Затова действаме симптоматично, с широкоспектърни противовирусни препарати”, обясни още тя.
Ако се разболеем, д-р Ангелова призова да останем вкъщи за три дни, защото организмът ни има нужда от покой. Пулмологът обясни, че е много важно да приемаме течности. Препоръча и етеричните масла.
„От вирусните инфекции можем да се предпазим, но не с прием на лекарства. Много е важно рационалното хранене – белтъци, въглехидрати мазнини. И естествените антиоксиданти – плодове и зеленчуци. Изключително важно е и движението”, поясни медикът.
Още от Чичо доктор
Опасна морска бактерия плъзна и по българските плажовете
Морските бактерии от рода Vibrio, които вече се разпространяват все по-широко в Европа, причиняват зачервяване, оток, силна болка, мехури и висока температура
Франция обяви първия си случай на ебола
Заразен е медицински служител, завърнал се от хуманитарна мисия в Демократична република Конго
Как правилното хранен може да победи лошите гени
Резултати от изследване показва, че това, което човек консумира, може да повлияе върху начина, по който организмът се справя с генетични предразположения, включително риска от сърдечно-съдови заболявания