Малки промени в нашите всекидневни навици могат да окажат голям ефект за организма ни – бързо и без усилия тонизират, повишават имунната защита, правят ни по-щастливи и уверени.
1. Подобрете кръвообращението си с 20%, като СЕ СМЕЕТЕ
Смехът от сърце наистина е балсам за сърцето. Учени от Тексаския университет /САЩ/ установили, че когато хората се смеят, докато гледат комедия, увеличават за 24 часа напред проходимостта на кръвоносните си съдове с 1/5. Ако обаче гледат сериозен документален филм, артериите им се свиват с 18% (предпоставка за повишаване на кръвното налягане). Когато сте щастливи, организмът ви произвежда хормони, които оказват благоприятен ефект върху здравето ви.
2. Намалете риска от рак в областта на главата и врата с 400%, като МИЕТЕ ЗЪБИТЕ СИ
Звучи невероятно, но правилното и редовно миене на зъбите и ползването на конец за зъби не ви осигурява само блестяща усмивка. Ново изследване на учени от Института за ракови заболявания в Бъфало, САЩ, показва, че хората, страдащи от хронична пародонтоза (възпаление на венците) са четири пъти по-застрашени от развитие на рак в областта на главата или врата (най-вече карцином на гърлото или в устната кухина). Рискът е също толкова дори при непушачите, ако са с пародонтоза. Заболяването се дължи на лоша устна хигиена. Тя позволява да се развиват бактериите, които образуват плаката, разяждаща венците.
3. Увеличете способността си да помните с 30%, като СИ ДРАСКАТЕ, ДОКАТО РАЗГОВАРЯТЕ
Английски психолози са установили, че хората, които си драскат нещо, докато прослушват съобщения или говорят по телефона, си спомнят с 1/3 повече подробности от казаното в сравнение с тези, които не го правят.
Специалистите обясняват, че рисуването на заврънкулки действа като бариера срещу разсейването и ни фокусира върху думите, които чуваме.
4. Намалете опасността от удар с 20%, като ПИЕТЕ ЧАЙ
Запарвайте всеки ден по един чайник и пийте поне три чаши чай, за да предотвратите животозастрашаващ удар, съветват кардиолозите от Университета в Лос Анджелис. Няма значение дали предпочитате черен или зелен, защото и двата вида чаени листенца са от едно и също растение - Camellia sinensis, богато на мощния антиоксидант епигалокатехин галат и аминокиселината танин.
Те предпазват кръвоносните съдове и така намаляват опасността от сърдечен или мозъчен удар.
5. Стопете 50 мм от талията си, като ИЗХВЪРЛИТЕ ДИСТАНЦИОННОТО
Можете и просто да не го ползвате, а да ставате всеки път, когато решите да смените програмата, и да го правите с копчето на телевизора. Австралийско изследване е установило, че хората, които правят повече физически усилия, които наглед са леки и безпредметни, като ходене до телевизора вместо ползване на дистанционното, са с 16% по-малка обиколка на талията си в сравнение с привържениците на екстрите, спестяващи движенията.
Дори ставането на всеки час и обикалянето на помещението при дълго седене има подобен ефект. Отказалите се от дистанционното са с по-нисък индекс на телесна маса, нива на триглицериди и кръвна захар – всички тези показатели влияят положително на обмяната на веществата и намаляват риска от метаболитен синдром.
Други раздвижващи трикове на работното място в офиса са: ставайте всеки път, когато телефонът ви позвъни, минавайте по най-заобиколния път от бюрото си до тоалетната и обратно, протягайте се, докато четете всеки нов мейл.
6. Отслабнете с 2,5 кг, като ПИЕТЕ МЛЯКО НА ЗАКУСКА
Установено е, че когато пиете чаша прясно мляко (дори нискомаслено) със закуската си, на обяд ядете по-малко (приемът е намален средно с 50 калории), отколкото когато пиете плодов сок със същата закуска. Обяснението е, че млякото ви държи по-дълго сити и не преяждате при следващото хранене.
В по-дълъг план това означава, че ако пиете мляко на закуска една година, ще отслабнете с 2,5 кг без диета и гладуване.
7. Намалете стреса с 200%, като СЕ ДЪРЖИТЕ ЗА РЪЦЕ С ПАРТНЬОРА СИ
Кратка прегръдка или няколко минути със сплетени пръсти с половинката ви могат да понижат напрежението, което изпитвате, твърди доклад на Американското психосоматично дружество. Учените направили тест с двойки доброволци, помолени да разкажат някакъв стресиращ инцидент от живота си (това повишава кръвното налягане).
Тези, които го направили, без да държат ръката на партньора си, показали по-значително повишение на кръвното налягане по време на експеримента.
8. Намалете риска от деменция с 20%, като ЯДЕТЕ РИБА
Ново доказателство, че рибата е храна за мозъка: изследване на повече от 15 000 души от целия свят показва, че любителите на риба, които хапвали редовно два пъти и повече седмично рибно ястие, били с около 20% по-малко застрашени от деменция в сравнение с хората, които изобщо не консумирали риба. Омега 3 мастните киселини (богати на тях са мазните риби като сьомга, скумрия и риба тон) предпазват нервните клетки в мозъка и намаляват възпалението, причиняващо деменцията.
Интересен факт е, че любителите на месо са с малко по-висок риск от деменция в сравнение с хората, които не ядат месо.
9. Живейте 5 години повече, като ПИЙВАТЕ ВИНО
Датско изследване проследило 1300 мъже в продължение на 40 години и установило, че хората, които редовно пиели по 1/2 чаша червено вино, увеличили продължителността на живота си с половин десетилетие в сравнение с пълните въздържатели.
Учените предполагат, че същият ефект има и при жените – полифенолите в червеното вино влияят благотворно на сърдечната дейност. Алкохолът повишава нивото на добрия холестерол и един вид протеин, който помага за разбиването на кръвните съсиреци и така предпазва от животозастрашаващи сърдечносъдови инциденти.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).