Професор д-р Лиана Апостолова* от Медицинския Университет в Индиана, САЩ, ще ръководи най-новите проучвания върху ранно диагностициране на болестта на Алцхаймер в САЩ. Д-р Апостолова е получила грант от 7,6 милиона долара от Националния Институт по Здравеопазване (NIH)**. С помощта на този грант Д-р Апостолова ще започне изграждането на нова изследователска програма с обща стойност над 45 млн. долара фокусирана върху Алцхаймер пациенти, които развиват началните симптоми на болестта преди 65-годишна възраст. Този вариант на Алцхаймер се среща в едва 5% от болните.
“В сравнение с пациентите с класическата форма на Алцхаймер с начални симптоми след 65 год. възраст, младите пациенти с това заболяване не се допускат до клинични изследвания и терапевтични проучвания заради тяхната относително ранна възраст.” каза д-р. Апостолова. “Нашите изследвания сочат, че тази форма на Алцхаймер има висока генетична обремененост и прогресира много агресивно.” Научната програма на д-р Апостолова, наречена “Longitudinal Early-onset AD Study (LEADS)”, ще създаде мрежа от клинични центрове в Съединените щати, която ще набере голяма група пациенти с този ранен вариант на болестта и ще събере клинични и психологични данни, много различни биомаркери и ДНК за генетични проучвания.
“Данните от LEADS ще позволят да направим прецизно сравнение между клиничните, психологичните, струтурните, патологичните, кръвните, лимфните и генетичните прилики и разлики между болестта на Алцхаймер с ранно начало (<65 годишна възраст) и класическата форма на болестта с късно начало (>65 годишна възраст)“, каза д-р Апостолова. “Нашите изследвания ще доведат до нови терапевтични стратегии.”
Другите главни LEADS изследователи са д-р Гил Рабинович от Калифорнийския Университет в Сан Франциско, д-р Брад Дикерсън от Харвард и д-р Мария Карильо от Асоциацията за Алцхаймер. Проектът ще включи изследователски и клинични центрове от 16 от най-престижните университети в САЩ.
*Проф. д-р Л. Апостолова е родена на 1 януари на връх Нова Година в София. Произхожда от семейство, с дълбоки традиции в развитието на българската и световната наука. Родителите и са професори (органична химия и биохимия). Дядо й е проф. д-р Стефан Попов - завеждащ Катедрата по „Физиология“ на Плевенския Прадядо й пък, проф. д-р Тошко Петров, е един от основателите на Медицинската Академия в България. Неговият бюст е издигнат в двора на Академията в София, заедно с бюстовете на другите й основоположници.
Проф. Апостолова е завършила Първа Немска Гимназия в София и Медицинска Академия в София през 1998 с награда Златен Хипократ (наградата се дава за пълно отличие през цялото следване - диплома 6.00).
Специализирала е неврология в Университета на Айова (2000-2003) и в областта на Алцхаймер и други деменции в Калифорнийския Университет в Лос Анжелес (2003-2005). Има второ висше образование - Masters of Sience in Clinical Research.
Проф. д-р Лиана Апостолова е публикувала над 100 статии и 12 глави в учебници и книги, носител е на редица престижни награди и отличия.
** NIA (Национален Институт по Стареенето), който дава наградата, е един от институтите на NIH.
Чичо доктор
Българка спечели и ръководи грант от 7,6 милиона долара за нови стратегически проучвания за болестта на Алцхаймер в САЩ
Съобщението за спечеления грант от проф. Апстолова
Проф. Апостолова има надежда за лечението на поразените от коварната болест
Фактор Фактор
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).