27 Ноември, 2024

Гръбнакът не обича навеждането напред

Гръбнакът не обича навеждането напред

Най-голямата заблуда на днешния градски човек е, че като не извършва тежък физически труд, е застрахован от проблеми с гръбнака. Обяснява си го с това, че цял ден седи на бюро и единственото му мускулно усилие е да натиска мишката и клавиатурата на компютъра. Само че по различен начин той е в също толкова голям риск, колкото и човекът, който превива гръб в изнурителна физическа работа.

Обездвижването и неправилната поза, а тя е такава при над 90 процента от хората, които работят седнали, е фактор за проблеми с гръбначния стълб, обяснява д-р Мариета Караджова, главен асистент към Медицинския университет в София, специалист по нервни болести и мануална медицина в Александровска болница.

Най-недвусмисленото предупреждение за такъв проблем е болката. Тя може да бъде както в областта на гръбнака, така и да се разпространява към врата и крайниците и да

провокира неприятно усещане до най-отдалечена точка - чак до пръстите на краката.

Независимо от конкретната проява болката алармира да потърсим помощта на лекар.

За да не се стигне дотам, човек трябва да си изгради навика да щади гръбначния стълб. Грижата е елементарна и е грешка на здравното ни възпитание, че не се е превърнала в навик като миенето на зъбите. Тя, подобно на хигиената на устата, също започва от сутринта и продължава целия ден до лягането вечер.

След сън или излежаване не скачайте веднага от леглото - хубаво се протегнете, подобно на котките, за да раздвижите отпуснатите мускули, стави, сухожилия, съветва д-р Караджова. Добре е да се направи и макар и 5-минутна гимнастика за истинско раздвижване. Както и човек да измине част от пътя до работата си пеш. Ходене по половин-един час на ден е най-достъпният и в същото време достатъчно ефективен начин за поддържане на добра физическа форма.

Ако работите седнали, създайте си навик по време на работа от време на време да раздвижвате шията напред, назад и настрани, без да се изсилвате да изпълнявате пълния обем на движението. Важно е също на 1 час да ставате - дори и само да кафе машината или до по-отдалечено място в офиса. Ако чуете пукане, не се тревожете - то е нормален феномен, а не сигнал да се “пазите” от физически дейности.

Малко по-особено е състоянието, при което човек долавя хрущене, но в баналния случай звукът съпътства раздвижването на области с намалена подвижност в резултат на “наказване” на гръбнака с еднотипни или неправилни пози.

Най-голямата грешка е човек да седи приведен напред. “Тогава един от дисковете на поясния отдел е подложен на 270-килограмов натиск”, дава пример д-р Караджова. Човек си мисли, че нищо не прави, просто си седи, а гръбнакът му е ангажиран с тежко физическо усилие.

Най-щадяща е позата, при която гърбът има опората на облегалка и тя сключва със седалката тъп ъгъл - около 100 градуса. Шията и главата трябва да следват същата мислена линия. Освен това се препоръчва краката да са стъпили удобно на пода, а лактите или поне предмишниците да са опрени на бюрото. 

(24 часа, със съкращения)

Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).