25 Ноември, 2024

Грипът ни поваля втория ден, опасен е за околните

Грипът ни поваля втория ден, опасен е за околните

Грипът вече чука на вратата ни. Сграбчва ни изведнъж със силно втрисане, вдигане на температура, която може да стигне до 39 градуса. Чак на другия ден се появява мъчителна кашлица и хрема, които окончателно ни повалят, предупреждават епидемиолози.

Болният е заразен в този начален период. Това са проявите на т.нар. оксидативен стрес и чак след това идва симптоматиката на пораженията на белите дробове.

Това обясни акад. Ангел Гълъбов, вирусолог от Института по микробиология при БАН, председател на Българското микробиологично дружество.

Тази година циркулират 3-4 грипни вируса.

Вирусът "Тексас" поразява цялата човешка популация и най-много страдат хората над 65 години, защото имунната им система е слаба. Опасен е и за децата, както и за хронично болните. Той е възможният враг номер 1 за България и се очаква да дойде през февруари. Имунитетът на хората в зряла възраст е добър и там поразените ще бъдат по-малко.

Голяма част от българите нямат антитела срещу такъв вирус, заяви академикът.

Битката с грипа се води с ваксини. Според акад. Гълъбов в България и Русия се носят легенди и се води пропаганда срещу ваксините. Нужни са 20 дни, за да се разгърнат ваксините, тоест който желае, може да се ваксинира и сега.

Друга мярка е приемането на имуностимулатори, спазване на хигиенен режим, спортуване на открито и избягване на места, където се струпват много хора.

С доказан ефект на имуностимулатор, според акад. Гълъбов, е Есберитокс , който съдържа корен от Диво индиго, корен от Пурпурна ехинацея и Западна туя. Възрастните го вземат на таблетки, а децата - на капки.

Според акад, Гълъбов препраратът Ремантадин, който е евтин, е неефективен, защото вирусът развива резистентност.  

Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).