25 Ноември, 2024

Какво представлява акнето?

Какво представлява акнето?

Акне вулгарис е едно от най-често срещаните заболявания. Почти всеки човек в пубертета е имал акне, което е било изразено в различна степен. Поради тази причина акнето е известно още като младежки пъпки. При голяма част от хората след преминаване на пубертета настъпва спонтанно оздравяване. В някои случаи заболяването може да продължи до 4-то десетилетие или дори до края на живота. При около 20% от хората акнето протича тежко и оставя трайни физически или психически промени.

Акнето се характеризира с наличие на възпалителни и невъзпалителни промени. Възпалителните изменения включват наличие на папули, пустули и нодули - т.нар. "пъпки". Невъзпалителните промени включват наличие на отворени (черни точки) и затворени (бели точки) комедони.

Обикновено двата пола са еднакво засегнати от акне като се счита, че при мъжете заболяването протича по-тежко. Причина за това е хормоналното въздействие.

Акнето е заболяване, което засяга лицето и поради тази причина голяма част от хората намират за козметично неприемливо да имат акне. Акнето може да създаде сериозен психологичен дискомфорт, както на тийнейджърите, така и на възрастните хора.

Акнето е заболяване, което се появява в области, в които има изобилие от мастни жлези. Такива области са лицето, горната част на гърдите и гърба. Основна проява на акнето са себореята, образуването на комедони и възпалителни промени (т.нар. пъпки).

При преминаване на акнето остават белези. Ето защо не бива да се чака дълго време преди да се предприеме лечение.

Какви са причините за акне и защо се появява?

Трудно може да се отговори еднозначно на въпроса какви са причините за акне и защо се появява.

Много са факторите, които са отговорни за възникването на акне при всеки отделен човек. Ключова роля има наследствеността.

Други причини отговорни за възникване на акне са продукцията на себум, въздействието на хормоните, участието на нормални и патологични бактерии и характеристиките на космено-мастния фоликул.

Какво може да влоши акнето?

Факторите и условията, които могат да влошат състоянието на акнето, включват:
⦁ Хормонални промени
Важен фактор, който може да влоши съществуващо акне са хормоналните промени. Бременност, приложение на хормони или спиране на противозачатъчните медикаменти могат да обострят акнето. Освен това момичета и жени с акне са склонни да получат влошаване на акнето около една седмица преди започването на менструалното кървене.
⦁ Безпокойство, стрес и депресия
Психическият стрес, особено тежко или продължително емоционално напрежение, може да повлияе на нивото на хормоните, като кортизол и адреналин, които от своя страна могат да влошат акнето.
⦁ Лоша хигиена
Почистването на лицето трябва да се извършва редовно и ежедневно. Липсата на хигиена обикновено в днешно време е много по-малък рисков фактор, отколкото свръххигиената. Честото измиване на лицето с измивни препарати е причина за компенсаторно стимулиране на себумната продукция, която е един от факторите в развитието на акнето.
⦁ Горещ и влажен климат
Повишеното изпотяване вследствие на горещината и влажността може да влошава състоянието на акне.
⦁ Козметика на мазна основа
Овлажняващи кремове, лосион и грим, които съдържат масла, могат да имат комедоногенно действие като запушват порите.
⦁ Мазна коса
Някои продукти за коса са много мазни и биха могли да имат същия ефект като козметиката на мазна основа. Примери за такива продукти за коса са тези, съдържащи какаово масло или кокосово масло, както и такива с изопропилмиристат или лаурилсулфат.
⦁ Изстискване на лезиите от акне ("изстискване на пъпките")
Подобно поведение задължително влошава състоянието на акнето и създава предпоставка за образуване на белези, тъй като при изстискването се повишава риска от вторично инфектиране и образуване на гной.
⦁ Механично въздействие върху кожата
Фрикцията, причинена от триенето или натиска от велосипедни каски, раници, стегнати яки, ленти за глава, телефони и др., може да влоши акнето.
⦁ Хранителен режим
Няма категорични данни за връзка, но все пак при някои хора се наблюдава подобна тенденция. Подробна информация може да прочетете в рубриката: Има ли смисъл да пазите диета при акне.
⦁ Прекомерно докосване на лицето
Ноктите могат да "крият" много бактерии, които да причинят обостряне на акнето.
⦁ Генетични фактори
Акнете определено се среща по-често в някои фамилии, особено такива с анамнеза за по-тежко акне.
⦁ Прием на някои лекарства
Влошаващи акнето лекарства са например кортикостероиди, барбитурати, литий, психотични лекарства и др.

Какви изследвания се правят при акне?

Обикновено диагнозата акне се поставя с преглед от кожен лекар. С прегледа се определят степените на тежест на акне, както и формата на акне.
Провеждането на допълнителни изследвания се налага по-рядко и са различни при различните форми на акне.

При някои форми на акне може да има вторична инфекция - т.нар. Грам-негативни фоликулити. В тези случаи се прибягва до вземане на микробиологично изследване на секрет от пустула. Много често причина да не се повлияе акнето от лечението е наличието на точно тази вторична инфекция.

Изследвания при акне се налага да се прави в някои случаи, преди започване на терапия със системни лекарства за лечение на акне. В тези случаи се изследва кръв за оценка на състоянието на черния дроб и нивата на липидите.

При жени, които имат акне, проблеми с менструалния цикъл и повишено окосмяване е необходимо да се направи изследване на някои хормони - тестостерон, дехидроепиандростерон сулфат (DHEAS), лутеинизиращ хормон, фоликулостимулиращ хормон.

Изследване на утайка (СУЕ), обща кръвна картина и урина се правят при фулминантно акне. При тази форма на акне може да бъде увредено общото състояние.

Хора, при които има съмнение, че акнето се дължи на синдром или болест на Къшинг (Cushing) може да се изследват нива на кортизол в кръвта и/или урината.

При наличие на акне при бебета и малки деца, което не преминава спонтанно или след лечение е възможно да се наложи да се изследват нива на мъжки полови хормони в кръвта, надбъбречните и половите жлези.

При акне много рядко се прави кожна биопсия. Промените могат да бъдат много различни в зависимост от вида на лезиите - комедони, папули, пустули, възелчета, кисти, петънца, белези и др.

Сподели:

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция