24 Ноември, 2024

Комарът, причинител на зика, вече и в България

Комарът, причинител на зика, вече и в България

Тигровият комар, който е разпространител на болестта зика, вече се среща и у нас. Присъствието му е засечено в Бургаския регион и по поречието на река Марица. Заболели от зика обаче в България няма. От министерството на здравеопазването не изключват възможността от поява на случаи на заразяване.

Според главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев това, което намалява риска за страната ни, са по-слабите контакти със засегнатите страни. С наближаването на Олимпийските игри човешкият поток в тази посока ще се увеличи, за да трябва да не подценяваме ситуацията.

По думите на Кунчев особена готовност от болниците ни надали ще се изисква, защото около 80 на сто от хората дори няма да усетят, че са заразени. Останалите 20% ще изкарат вируса като вид летен грип, уточни Кунчев, цитиран от БНР. 

Място за притеснение от избухване на масова епидемия от зика на този етап в нашата страна няма, защото липсват комари-преносители на заболяването, нямаме и пациенти с подобна треска, която не представлява сериозен проблем, освен при бременните жени, обяснява проф. Тодор Кантарджиев от Националния център по заразни и паразитни болести.

Той уточни, че националният център има капацитет за доказване на това вирусно заболяване. "Това вирусно заболяване се доказва само при хора, които имат проява на заболяването, бременни, които са с треска и характерния обрив и е доказано, че те са били в Латинска Америка и Карибския басейн, където са се заразили", заяви той.

Бременните да избягват пътуване в този регион на света, както и ухапването от комар, тъй като при попадане в организма им вирусът създава опасност от увреждане на плода, посъветва проф. Кантарджиев. Той допълни, че е добре да се ползват препарати за отбллъскване на комарите, а в жилищните помещения да се поставят комарници.

Сподели:

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция