26 Декември, 2025

Мъжкият мозък старее по-бързо и е по-уязвим към заболявания

Мъжкият мозък старее по-бързо и е по-уязвим към заболявания

Сивото вещество на мъжете с възрастта се влошава по-бързо, отколкото при жените, показва ново изследване.

Откритието може да помогне при лекуването на различни неврологични проблеми.

Невролози от Университета в Сегед в Унгария са сканирали мозъчната структура на 53-ма мъже и 50 жени. Средната възраст на участниците е била 32 години, като най-младият е бил на 21, а най-възрастният – на 58.
В доклада си учените открояват някои сериозни разлики между половете. Те са най-вече в частите на мозъка, които отговарят за емоционалните процеси.

С възрастта при мъжете тези части се влошават повече, отколкото при жените. Друга част на мозъка, при която има подобни тенденции, е таламусът, който отговаря за разпределянето на информация към главния мозък.

Предишни изследвания са показвали, че при мъжете разболяването от болестта Паркинсон е два пъти по-вероятно, отколкото при жените, но без да е ясна точната причина за това, припочня агенция БГНЕС.

Сподели:

Коментари (0)

Проф. Кантарджиев: За 2 часа грипът може да те свали на легло

Проф. Кантарджиев: За 2 часа грипът може да те свали на легло

В момента доминиращ е нов вариант на грипа – H3N2, подвариант К, който има седем мутации, и е значително по-прилепчив от останалите вируси

Проф. Донка Байкова: Да се радваме на празниците като не сервираме всичко наведнъж

Проф. Донка Байкова: Да се радваме на празниците като не сервираме всичко наведнъж

След празниците – плавно „олекотяване“ на трапезата, без ударни режими - специалистката предупреди, че резките промени в храненето са риск

Колко алкохол можем безопасно да пием по време на празниците?

Колко алкохол можем безопасно да пием по време на празниците?

Естествено е да си помислим за чаша шампанско в чест на Новата година. Но и да не подценяваме факта, че по данни на Световната здравна организация Европейският съюз е регионът с най-висока консумация на алкохол в света.