24 Април, 2026

В САЩ одобриха генетични експерименти с хора

В САЩ одобриха генетични експерименти с хора

Консултативният съвет по рекомбинативна ДНК при министерството на здравеопазването на САЩ одобри искане на учени от университета в Пенсилвания за опити по генетична модификация на човека, пише сп. „Саъйнс”. 

При експериментите с технологията CRISPR/Cas9 изследователите се надяват да подобрят ефективността на имунните клетки, от които зависи доколко ползотворна ще е борбата с раковите заболявания.

Експериментите ще продължат две години и в тях ще участват 18 доброволци с различни типове рак: саркома, меланома и миелома. Опитите ще се провеждат в три научни центъра – Университета в Пенсилвания, университета в Хюстън и Калифорнийския университет в Сан Франциско. 

Сподели:

Коментари (0)

Донор в Пловдив даде шанс за нов живот на трима пациенти в София

Донор в Пловдив даде шанс за нов живот на трима пациенти в София

На 22 април 2026 г. в УМБАЛ „Свети Георги“ идентифицираха потенциален донор – 48-годишна жена. Екип на ВМА, ръководен от проф. д-р Никола Владов, извършва успешна чернодробна трансплантация на 31-годишна жена.

Нов пробив: учените откриха механизъм, който може да обърне остеопорозата

Нов пробив: учените откриха механизъм, който може да обърне остеопорозата

Ново изследване показва как активиране на специфичен рецептор може да увеличи костната плътност и да помогне в борбата с остеопорозата, особено при възрастни хора

Два прости навика, които могат да помогнат за трайно отслабване

Два прости навика, които могат да помогнат за трайно отслабване

Ново изследване показва, че по-дългият нощен пост и ранната закуска могат да помогнат за поддържане на по-ниско тегло. Времето на хранене се оказва ключов фактор за метаболизма и здравето.