Резултатите от изследванията пораждат сериозно безпокойство, тъй като проблемите, свързани с употребата на вредните вещества, които се съдържат в препаратите за растителна защита, се свързват със смущения в нервната система, ракови заболявания, хормонални нарушения и други заболявания.
Оказва се, че вина имат не само производителите, защото до голяма степен съдържанието на нитрати и пестициди зависи и от самите абсорбиращи свойства на плодовете и зеленчуците. Естествено и химикалите, които слагат земеделците, имат съществена роля, а колкото повече паразити застрашават дадена култура, толкова повече пестициди се използват.
"Трудно ще намерите специалист у нас, който да се занимава сериозно с тези проблеми. Големите химически компании също хвърлят много усилия и средства, за да ни убедят в безопасността от употребата на различните химикали. Формално има и изисквания на Европейската комисия и всяка година излиза листата с пределно допустимите норми на съдържанието на вредните вещества, но считам, че е наложително у нас да се промени мисленето на хората", споделя Стоилко Апостолов, председател на Фондация "Биоселена" пред "168 часа".
"На практика много често виждам как земеделски производител влиза в селскостопанска аптека, където му продават някакъв препарат, от който трябва да сложи да речем една капачка против маната по лозята, а той за всеки случай добавя още една, без изобщо да се интересува какво ще стане с тези, които консумират тази продукция. Много разпространена практика е и производителите да имат отделна оранжерия за собствени нужди", допълва той.
"Вярно е, че отделните плодове и зеленчуци имат различна способност да абсорбират вредни вещества, но и различните групи пестициди също се характеризират с по-голямо или по-малко токсично действие, като така наречените органофосфати са най-токсични. Пестицидите се делят на два вида - повърхностни и системни. Потенциално по-опасни за здравето са системните, защото те влизат дълбоко в структурата на плодовете и зеленчуците и дори при обелване или нарязване не могат да бъдат премахнати", коментира Мартин Зарбов, мениджър на лаборатория "Фитолаб", цитиран от в."168 часа".
"Въпросът е добре отрегулиран на европейско ниво, но регламентите касаят по-скоро добрите земеделски практики, отколкото токсичното въздействие върху здравето на хората. Все пак съм спокоен за българската продукция, защото вероятно заради високата цена на препаратите, както и заради това, че голяма част от нея отива за износ, моето впечатление е, че няма големи замърсявания. Проблемът у нас е по-скоро с вноса от Турция", казва специалистът.
"Дори да бъде надхвърлена така наречената ARfD или референтна акутна доза, която за отделните страни е различна и зависи от многобройни специфични фактори, това не означава, че веднага ще се случи нещо фатално в краткосрочен план. Проблемът е, че токсините се натрупват в човешкия организъм и по този начин вредното им въздействие се акумулира", обяснява експертът.
В тази връзка американската неправителствена организация Environmental Working Group (EWG) е направила класация за натрупването на пестициди в зеленчуците и плодовете. Тя обхваща 45 от най-популярните плодове и зеленчуци и показва кои от тях поемат най-много нежелани химикали.
Изследването е базирано на анализ на повече от 60 700 проби, взети за десетгодишен период от американското министерство на земеделието и Федералната служба по храните и лекарствата. Важно е да се отбележи, че почти всички проучвания, на които се основават тестовете, са направени, след като плодовете и зеленчуците са били добре измити и обелени, подчертават от неправителствената организация. Замърсяването е измерено по шест различни начина. Това включва процент на пробите, изследвани с доловими пестициди, процент на проби с два или повече откриваеми пестициди, среден брой на пестициди, намерени в една и съща проба, средно количество на всички открити пестициди, максимален брой пестициди, открити върху една-единствена проба, и общ брой на пестициди, съдържащи се в стоката.
Тъй като разликата между храните с най-високо съдържание на пестициди и тези с най-ниско е голяма, от EWG съветват потребителите да намалят приема на пестициди, като избягват да консумират 12-те най-замърсени плодове и зеленчуци.
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция