30 Ноември, 2024

Чужди медии: В България унищожават ваксини, а в бедните страни - те са дефицит

Чужди медии: В България унищожават ваксини, а в бедните страни - те са дефицит

В България и Румъния скептицизмът към ваксините е голям, се казва в материал, публикуван в Дойче веле

Търсенето на ваксини в България и Румъния спадна силно, затова властите са принудени да търсят начин как бързо да изразходват наличните количества, преди те да се окажат негодни. Алтернативата - да ги изхвърлят - би била твърде потискаща на фона на това, че в редица бедни държави по света, например в Африка, ваксината срещу коронавирус е дефицитна, се отбелязва в публикация на “Блумбърг”.

В нея четем, че властите в двете държави се опитват да  продават или даряват на други страни изоставащите дози с ваксина, а представители на хотелиерския бизнес в България настоявали изоставащата ваксина да се предлага безплатно на чуждестранни посетители. Изданието  цитира Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм, която казва: “Тъй като България, а съответно и всички ние, със своите данъци сме платили за тези дози, предлагаме да ги използваме, за да стимулираме ваксинационен туризъм”.

Близо 20 000 дози с изтекла годност

Агенция „Блумбърг“ отбелязва и това, че недоверието на хората към ваксините е свързано с дългогодишно недоверие към властите в страната, както и със скептицизъм по отношение на определени ваксини - най-вече това се отнасяло до британския препарат на AstraZeneca.

Публикацията съобщава и това, че до края на юли в България е имало около 20 000 дози с вече изтекла годност. „Блумбърг“ коментира също, че ниският процент на ваксинираните хора в България създава риск за усилията на ЕС да преодолее пандемията и то точно в момент, когато се разпространява Делта мутацията на коронавируса, която създава проблеми във Великобритания, Португалия и Русия.

Докато през април Румъния имунизираше по около 100 000 души дневно, през юни са били поставени едва около 18 000 дози на ден. Подобна е и ситуацията в България, която е последна по ваксинации в Европейския съюз –  по около 25 000 души дневно са били ваксинирани там през април, а през юни - едва по 8 000 на ден. И докато в Румъния около 25% от населението е с поне една доза, в България този дял е под 15%.

Затова здравните власти търсят алтернативи, за да използват вече закупените ваксини. Румъния например продаде 1,1 милиона дози на Дания. А националните отбор по ръгби на Аржентина се ваксинира преди мач в Румъния.

Българите са най-силно скептични

В Източна Европа пропадат ваксини, защото никой не ги желае, съобщава и германското списание „Шпигел“ в заглавие и публикува сходни данни за нежеланието на българите да се ваксинират. Изданието цитира и данни от ново европейско допитване за готовността на гражданите от ЕС да се ваксинират.

От него излиза, че българите са най-силно скептични. Общо 61% от тях са заявили, че не са склонни да се имунизират. Следващите в класацията са Латвия и Хърватия, където над 40% от гражданите изразяват нежелание да се ваксинират. В анкетата са участвали около 47 000 души между февруари и март тази година. 

Сподели:
Ренета Инджова: Партиите дискредитират сегашния парламентарен модел, за да бъде заменен с нещо друго

Ренета Инджова: Партиите дискредитират сегашния парламентарен модел, за да бъде заменен с нещо друго

При нови избори ще има вкарване на нови дизайнерски проекти в идеята за безкрайно раздробяване на политическото пространство

Министър Георги Тахов: Пробите са положителни, животните трябва да бъдат унищожени

Министър Георги Тахов: Пробите са положителни, животните трябва да бъдат унищожени

Припомни, че по негово искане бе свикан Централният епизоотичен съвет.

Кирил Петков: Гласуваме за Силви Кирилов за председател на парламента, видяхме, че Пеевски нерничи

Кирил Петков: Гласуваме за Силви Кирилов за председател на парламента, видяхме, че Пеевски нерничи

Ние трябваше да вземем своето решение, то беше комуникирано с Явор Божанков и Даниел Лорер още в понеделник