27 Февруари, 2026

CNN: Украинците унизиха Путин, който се гордее, че защитава Родината

CNN: Украинците унизиха Путин, който се гордее, че защитава Родината

Курският гамбит на Украйна поставя руското МО пред труден избор

Москва се опитва да обърне хода на един унизителен епизод от конфликта, точно когато превъзходството в наземните атаки и въздушната мощ в Донецка област започнаха да носят на руските войски известен напредък, пише CNN.

Владимир Путин погледна с хладен поглед и раздразнение главнокомандващия на руската армия генерал Валерий Герасимов. Видеозаписът, публикуван в сряда от Кремъл, показва, че руският президент не е доволен от новините от южната област Курск.

В този момент стотици украински войници, подкрепени от танкове и защитени от противовъздушна отбрана, настъпваха в региона. Руските войници се предаваха, стотици руски цивилни в град Суджа и околностите му бягаха с всичко, което можеха да грабнат.

В рамките на две години и половина военни действия това е безпрецедентно украинско нахлуване в Русия. Путин заяви на срещата в Кремъл, че това е "поредната голяма провокация" от страна на Киев. Изпълняващият длъжността губернатор на региона обяви извънредно положение, описвайки ситуацията като "много трудна".

Преди всичко това беше унизително за руската държава, която се гордее, че защитава родината си.

Атаката в Курск беше дързък и контраинтуитивен ход от страна на украинските военни, който един анализатор описва като "правене на най-малко очевидното нещо".

Въпреки че постоянно губи позиции в източната част на Донецк, тя реши да изпрати елементи от опитни бригади на руска територия, с очевидните цели да злепостави Кремъл и да принуди руското министерство на отбраната да преразпредели ресурсите и да осигури на вътрешния фронт така необходимото морално повишение.

Джордж Барос от базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната смята, че украинците "са постигнали оперативна изненада срещу големи шансове и в момента се възползват от липсата на готовност на Русия в граничните ѝ райони". (Същата тактика проработи и през септември 2022 г., когато те си върнаха голяма част от окупираната Харковска област в рамките на една седмица).

Матю Шмидт, който преподава стратегическо и оперативно планиране в Колежа на командването и генералния щаб на армията на САЩ, смята, че "креативното използване на сила от страна на украинците има за цел да окаже натиск върху вземащите решения в Москва" - и може да е струвала на някои от тях работата им.

Операцията в Курск също така показа на съюзниците на Украйна, че тя все още има енергията и въображението да изненада врага си и да смути Кремъл в момент, когато повечето новини от фронта бяха мрачни за Киев.

"Курският гамбит на Украйна поставя руското министерство на отбраната пред труден избор. Оказва се, че наличните в Курск групировки, като Националната гвардия, ФСБ и нередовните части, не са способни да се сражават с украинците. Пред CNN Барос заявява, че руското военно командване би могло да пренасочи елементи от новосъздадената Северна група, но пренасочването на значителни елементи "вероятно ще разтегне тези елементи още повече и ще създаде уязвимости в руската отбрана на други места по границата. Или пък би могло да се включат значителни руски резерви в по-голяма операция - но те са от решаващо значение за настоящите настъпателни операции на Русия на територията на Украйна, където постоянното разполагане на голям брой войски подкопава украинската отбрана", пише CNN.
Сподели:

Коментари (0)

Андрей Волна: Пред всеки, който се чувства руски опозиционер, стоят две възможности – да бъде в Украйна или да бъде с Украйна(видео)

Андрей Волна: Пред всеки, който се чувства руски опозиционер, стоят две възможности – да бъде в Украйна или да бъде с Украйна(видео)

Онези, които очакват „магически“ пробив в Русия, се заблуждават, предупреждава опозиционерът на режима на Путин на форум на „Свободна Русия“

Подворие за продан или как изгонен от България руски агент в расо контролира шпионската дейност на Кремъл в Йерусалим

Подворие за продан или как изгонен от България руски агент в расо контролира шпионската дейност на Кремъл в Йерусалим

Всяка руска дейност на израелска земя трябва да бъде подозрителна, защото Руската църква е много важен фактор в авторитарния режим на Путин и духовенството, което идва от нейно име в Израел, не е обикновено духовенство, а по своята  същност изпълнява действия, които са против сигурността на страната

Защо руските официални медии говорят упорито за убийства в трагедията „Петрохан-Околчица“

Защо руските официални медии говорят упорито за убийства в трагедията „Петрохан-Околчица“

Издаваната от чужбина „Нова газета“ акцентира за възможна руска връзка в смъртта на шестимата рейнджъри, свързана с арбитражното дело за оборудването на АЕЦ „Белене“, по което България беше осъдена да плати 600 млн. евро