10 Януари, 2026

След мощния трус край Русия: Евакуации в Япония и Хавай - приближаващо цунами

След мощния трус край Русия: Евакуации в Япония и Хавай - приближаващо цунами

Снимка: EPA/BGNES

Жителите по крайбрежието на Хавай са получили съобщения да се качат на високи места или на от четвъртия етаж нагоре в сградите. Бреговата охрана на САЩ е наредила на корабите да напуснат пристанищата

Мощното земетресение с магнитуд 8,8 по скалата на Рихтер, ударило далечния изток на Русия, край полуостров Камчатка, предизвика 4-метрови вълни цунами.  Това доведе до заповеди за евакуация в Хавай и в целия Тихи океан в сряда, съобщи Ройтерс

Плиткото земетресение повреди сгради и рани няколко души в отдалечения руски регион, а на голяма част от източното крайбрежие на Япония - опустошено от земетресение с магнитуд 9,0 и цунами през 2011 г. - беше наредено да се евакуира.

В Хавай на жителите по крайбрежието са получили съобщения да се качат на високи места или на четвъртия етаж или по-горе на сградите, предаде Dnes. Бреговата охрана на САЩ е наредила на корабите да напуснат пристанищата, тъй като цунамито приближава.

Вълни цунами по-рано удариха части от Камчатка, частично наводнявайки пристанището и завода за преработка на риба в град Северо-Курилск, вълнението отвлече кораби от местата им за акостиране, съобщиха регионални власти и руското министерство на извънредните ситуации.

 „Днешното земетресение беше сериозно и най-силното от десетилетия на трусове“, коментира губернаторът на Камчатка Владимир Солодов във видеоклип, публикуван в приложението за съобщения Телеграм.

Руското министерство на извънредните ситуации съобщи в Телеграм, че детска градина е била повредена, но повечето сгради са устояли на земетресението. Няма съобщения за сериозно пострадали или смъртни случаи.

Американската геоложка служба съобщи, че земетресението е било плитко на дълбочина 19,3 км (12 мили), с епицентър на 119 км източно-югоизточно от Петропавловск-Камчатски, град с население от 165 000 души.

Сподели:

Коментари (0)

Гори руската нефтена база във Волгоградска област след атака на дронове

Гори руската нефтена база във Волгоградска област след атака на дронове

От руското Министерство на отбраната твърдят, че са свалени 59 дрона, три от които са били неутрализирани над Московска област

Русия атакува Тръмп - налагал команден стил във Венецуела, нарушавал международните норми

Русия атакува Тръмп - налагал команден стил във Венецуела, нарушавал международните норми

Трудно е Москва да бъде приета за морален съдник на Вашингтон точно днес, когато самата тя е най-големият нарушител на международното право и световния ред с кървавата война в Украйна

След руския удар с "Орешник", Съветът за сигурност на ООН се събира спешно на заседание за Украйна

След руския удар с "Орешник", Съветът за сигурност на ООН се събира спешно на заседание за Украйна

Москва достигна ужасяващо ново равнище на военни престъпления и престъпления срещу човечеството с терора си срещу цивилното население, заявява в писмо Андрий Мелник