17 Юни, 2026

Цветанка Андреева: Ако ПП-ДБ искат да свалят това проевропейско правителство, коя е алтернативата?

снимка: архив Faktor.bg

Радев пропагандира всичко, което е против евроатлантическата ни ориентация. Той обаче не е носител на консервативните ценности, той не може да излезе от това ляво политическо поле, което не е повече от 20-25 %.

Разделението по отношение на еврото е факт и то е на политическа основа. Но ако следим социологията сред противници на еврото са геополитически ориентирани политици, но имаме и страхове към еврото, което е нещо различно, но с които редица антиевро лидери заиграха, за да ги консолидират. Така коментира темата политологът Цветанка Андреева в ефира на Нова ТВ. 

По отношение на това, кого ще храни повече еврото евроскептиците или привържениците на еврото, тя подчерта, че това е временна тема, в която се позиционират проевропейските  и прокремълските политици, които са много шумни, но те не преобладават. Има паритет между „за“ и „против“ еврото, но в тези, които са „против“ има рационални страхове. Мисля, че една разумна кампания за обясняване на ползите от еврото постепенно ще намали тези страхове, посочи тя. 

Според Андреева властта ще се храни от този успех. Срокът на годност ще е по-дълъг, защото ще има нужда от политическа стабилност. А големият проблем е, че няма алтернатива на това правителство. 

Тя не вижда разумен ход в желанието на  ПП-ДБ да поискат вот на недоверие и да свалят това правителство. По-резонно е да се търси начин да влияят или да участват в това управление, което ова е нормалното политическо поведени. 

Андреева изтъкна още, че при едно коалиционно правителство, на което лице е Росен Желязков, е много трудно да обясниш, че той е завладял държавата. Нека да измислят нови тези от ПП-ДБ, щом искат да съборят един проевропейски премиер, обясни тя и попита: Имат ли те обаче алтернативата на това управление?

Цветанка Андреева коментира и заявката на президента Радев за нов политически проект.

Радев пропагандира всичко, което е против евроатлантическата ни ориентация. Той обаче не е носител на консервативните ценности, той не може да излезе от това ляво политическо поле, което не е повече от 20-25 %. Още повече, че процесите се успокоиха – ясно се структурира мнозинство и опозиция, което е някакъв успех за нашата политическа система.

На въпрос какво ще се промени при влизане в еврозоната, Андреева посочи, че ще се изсветли бизнес средата, сделките ще станат по-прозрачни, а руските пари по-трудно ще бъдат вкарвани у нас. Но ако бъде създадено усещане у търговците, че ще има спекула – това наистина може да я предизвика. Затова е важно евроатлантическите партии да следят поведението на антиевро партии у нас, за да се предотврати това. 

Сподели:
Делчева: Няма място за омбудсмана в процедури за предсрочно освобождаване на главния прокурор

Делчева: Няма място за омбудсмана в процедури за предсрочно освобождаване на главния прокурор

Общественият защитник изпрати становище до председателя на парламента д-р Михаела Доцова и до председателя на парламентарната Комисия по правни въпроси проф. д-р Янка Тянкова по повод обединения законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт

И 13-ият пореден кораб със слънчоглед от Аржентина е с наднормени пестициди

И 13-ият пореден кораб със слънчоглед от Аржентина е с наднормени пестициди

Българската агенция по безопасност на храните установи наличие на активните вещества пиримифос-метил, малатион и делтаметрин

Иван Иванов: Твърдението на г-н Шишков е невярно, по време на мандата ми няма плащане за „Хемус“

Иван Иванов: Твърдението на г-н Шишков е невярно, по време на мандата ми няма плащане за „Хемус“

На 6 февруари аз съм издал заповед, с която съм забранил всякакви индексации, всякакво поемане на разходи, платено е от служебния кабинет при г-н Найденов, заяви бившият регионален министър

Коментари (0)