25 Април, 2026

Цветанка Андреева: ГЕРБ няма да допуснат АПС да им извива ръцете

Цветанка Андреева: ГЕРБ няма да допуснат АПС да им извива ръцете

Цветанка Андреева, снимка: архив

Гневът на Делян Пеевски към подкрепата на АПС за редовно правителство е искрен

Това е правителството, което е възможно към днешна дата - от взаимно изключващи се като идеология и политическа история участници. Това заяви пред БНР политологът Цветанка Андреева.

По думите ѝ, щом реалполитиката очертава подобна комбинация, съставането на такъв кабинет е укрепващо за държавата и институциите.

"Но това не ни дава основание да гледаме дългосрочно", поясни тя.

Според нея едва ли правителството би било по-стабилно, ако ДБ беше останала в преговорите.

"Отново гласовете на това ядро "ГЕРБ-ПП-ДБ" нямаше да са достатъчни като парламентарна подкрепа. Някак си по-лесно ГЕРБ в съюз с ДБ можеше да опонира на някакви решения на БСП, като например за енергетика и геополитика." - поясни Андреева.

Тя коментира и подкрепата на АПС на Ахмед Доган за редовен кабинет:

"Струва ми, че за първи път това няма да е силата на ДПС. За 30 години партията е била балансьор, зависело е качване и сваляне правителство. Този път има политическа логика, защото от партията на Доган ще имат повече политическа изгода този кабинет да го поддържат жив. Но ГЕРБ няма да позволят да им извиват ръцете."

Според Цветанка Андреева, вчерашният гняв на Делян Пеевски към тази подкрепа на АПС за правителство е искрен и не е театрален.

"Вчера стана ясно, че хората на Доган се пазарят за подкрепата на това правителство и не в рационалния политически смисъл, да представляват интересите на електората си във властта, а по-скоро беше за областни управители. Стана ни ясна идеята на Доган да се бие през ресурсите на това правителство срещу Пеевски, да води войната си." - смята политологът.

Тя посочи, че ИТН стартираха в родната политика като "откровени популисти и на тази вълна спечелиха първото място, и показаха, че не притежават кадрови и управленски потенциал".

"ИТН с времето станаха по-оперативни, дори в един момент се държаха пропрезидентски. Като подкрепа на стратегически цели видяхме ролята на Слави Трифонов в правителството, лидирано от Кирил Петков. Те избухнаха и гръмко свалиха коалицията от власт." - припомни Андреева.

Тя прогнозира, че при дълго управлене на редовна власт ПП и ДБ ще преразгледат отношенията си вътре в коалицията.

Андреева отбеляза, че парламентарната опозиция на това правителство ще е разнородна.

"И няма да може да роди алтернатива на това управление. Този кабинет за година напред няма да има алтернатива извън и във НС. Така че опозицията ще е в изгодна позиция да критикува, но няма да може да предприеме никакви сериозни действия. Разнородна е опозицията на това правителство." - каза още тя.

Сподели:

Коментари (0)

Националният съвет на БСП гласува доверие на Зарков с мнозинство като при Тодор Живков

Националният съвет на БСП гласува доверие на Зарков с мнозинство като при Тодор Живков

Създава се и група с широко участие, която трябва да предложи как да се преодолеят появилите се идеологически противоречия

Слави Василев: Можем да определяме посоките и целите си без съобразяване с коалиционни партньори

Слави Василев: Можем да определяме посоките и целите си без съобразяване с коалиционни партньори

Ако опозицията е "конструктивна", има "известна нагласа да се помисли" за споделяне на власт

Цветанка Андреева: Ако Йотова спечели президентския пост, може да получим модела Путин-Медведев

Цветанка Андреева: Ако Йотова спечели президентския пост, може да получим модела Путин-Медведев

„Ако има един морал на краля-слънце, който ще казва кой е добър и кой е лош в държавата – това е голям риск“