Няма индикации, а и социологията не показва да има натрупване на обществено недоволство, което да свали правителството
Предсрочни избори – не, аз виждам повече стабилност. Имаме обаче един контекст и това и кризата в Румъния. Пред правителствата и особено на сегашното оттук насетне седи въпросът за финансова дисциплина, отколкото повишаване на харчовете. Това мнение изрази в ефира на Нова ТВ политологът Цветанка Андреева, която коментира актуални проблеми, свързани с политическата ситуация у нас.
Един друг успех за правителството – приемането ни в еврозоната. Сблъсъкът между Радев и правителството завърши с 0:1. Тоест, влизането в еврозоната вече не буди страх, а опасение, което е провокирино от евроскептиците. Това е предизвикателство пред властта. Ако тя проведе успешно кампанията в полза на еврото, то смятам, че това управление ще бъде повече стабилно, посочи тя.
Андреева изрази своето мнение и по темата, свързана с Антикорупционната комисия, която стана обект на остри дебати от страна на депутатите в парламента, като се заговори и за закриване на комисията.
Големият проблем е, че когато се разрушава една институция, трябва да се внимава. Но още повече трябва да се внимава когато се създава. Закриването на Антокорупционната комисия е по-логично. Трябва да има ясен проект, архитектурата на комисията трябва да е ясна. Няма как да разбием целия си модел. Критиките към институциите остава на равнище на политическото говорене. Затова сега правителството трябва да демонстрира отношение към институциите и премиерът Желязков го прави, вижда ме го и в отношението му към президента, обясни Андреева.
Тя изтъкна, че Радев саботира предложенията на проевропейски правителства по назначенията, в това число и на посланиците ни. И даде за пример случаите с Даниел Митов и Николай Ненчев.
Президентът се опита да овладее и службите посредством служебните си кабинети. Той в този контекст защитава и шефа на НСО. МВР не може да остане без главен секретар толкова дълго време, това е от критично значение за правителството. Службите също трябва да бъдат овластени, но точно там се сблъскват различни интереси, коментира още политологът.
Тя не вижда индикации, а и социологията не показва да се трупа обществено недоволство. Опозицията е доста слаба, за да кажем че заедно с обществения натиск може да свали кабинета. Това са политически протести, които не могат да ангажират големи обществени маси, за да се стигне до сваляне на правителството, смята Цветанка Андреева.
Още от България
Ресорната комисия в НС иска от ДАНС цялата информация за корпорация КУБ - "достатъчна е за арести"
По думите на Румен Миланов, не може да се твърди, че КУБ може да застраши националната ни сигурност
Харалан Александров: Българите не харесват предателите, ще се ядосат на Радев, ако...
В интервю за Nova News той посочи три основни проблема пред управлението. На първо място той постави възстановяването на реда и законността
Йотова назначи Николай Неновски за член на УС на БНБ - преподавал е в Русия, Франция, Китай
В периода 1996–2008 г. работи в Българската народна банка, като заема експертни и ръководни позиции в аналитичните звена, а от 2002 до 2008 г. е член на Управителния съвет на БНБ