Д-р Кунчев: Коварното на Covid-19 е в това, че може да е дълго в човека, след като е излекуван
Главният държавен здравен инспектор коментира защо лекарка с 2 отрицателни PCR теста почина
Въпреки че е изписана след 2 отрицателни PCR теста, съществува хипотетична възможност починалата д-р Нели Пандова все още да е имала коронавируса в тялото си. Това обясни пред Нова ТВ главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
По думите му, ако вирусът е слязъл към белите дробове и не е бил добре изчистен, е възможно да го има, но да не е бил отчетен от PCR тестовете. Възможно е обаче лекарката да е починала и от съпътстващо заболяване, след увреждане на белия й дроб, посочи специалистът.
Д-р Пандова беше от първите заразени медици и работеше в Спешна помощ в София. Почина след рязко влошаване на състоянието си през уикенда. Преди това е била изписана от болницата и е продължила лечението си вкъщи.
„Ако изследването е правено в по-късен етап от заболяването, е напълно възможно вирусът вече да не е в носоглътката, а да е слязъл в долните нива на дихателния тракт. Това е атипична вирусна пневмония. Има вероятност и за двата варианта – рано да изчезне от носоглътката или да продължи да го носи човек дълго след като е излекуван”, обясни д-р Кунчев.
Още от България
Радев разкри подробности за заглушителя от Драгалевци и заяви: Край на мутринските времена...
Вече е установено къде е бил монтиран заглушителя за електронни сигнали, кой е собственикът на джипа и имота, където е открито устройството
Кандидатите за длъжности с висок корупционен риск ще се явяват на тест за почтеност
На извънредно заседание на парламента утре предстои промените в Закона за държавния служител да бъдат гласувани на второ четене
Надежда Йорданова: Отсъствието на България от "Коалиция на желаещите" ни поставя в ъгъла
Среща на върха на "Коалицията на желаещите" в подкрепа на Украйна ще се проведе днес в хибриден формат - присъствено в Киев и чрез видеовръзка