6 Декември, 2025

Д-р Кунчев: Ненужно се нагнетява напрежение около Ковид-19

Д-р Кунчев: Ненужно се нагнетява напрежение около Ковид-19

д-р Ангел Кунчев

Той очаква до август да продължи летния пик на коронавируса и после да има спад

Започна да се нагнетява едно напрежение, но не виждам основание затова. По-голяма част от България е на нулев етап, няколко области са на първи етап, а в него се предвижда носене на маски в лечебни, здравни заведения, социални домове. Това заяви държавният главен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред Би Ти Ви.

Заболеваемостта расте, но ситуацията е различна от тази в последните две години с две неща - характеристиката на вируса се промени, по-лесно се предава, но протича много по-лесно. Ние сме вече доста по-подготвени, имаме ваксини и лекарите са много по-уверени да поставят диагнози и да лекуват, уточни той.

Д-р Кунчев добави, че всякакви ограничения за възможностите за диагностика са вредни. За него е правилно личният лекар да има бързи антигенни тестове и пациентът, когато не е добре с едно посещение при личния лекар, да бъде тестван.

Той увери, че има достатъчно количества от всички ваксини. Хората виждат, че когато има пряка нова опасност се взимат необходимите мерки, смята здравният инспектор.

Ваксините ни пазят достатъчно, за да не възникне тежко заболяване или смърт, но не значи, че след като се поставят и забравяме за всичко. Новите варианти на Омикрон заобикалят имунитета след преболедуване. Не е толкова фатално, че ще се срещнат с вируса стотици хиляди хора, а да не се губят човешки животи, каза доц. Кунчев.

Той очаква до август да продължи летния пик на коронавируса и после да има спад. Въпросът е какво ще се случи през септември месец и дали няма да има нова вълна, предупреди д-р Кунчев.

В рамките на днешния или утрешния ден Министерски съвет ще приеме новият пандемичен план, където са разписани всички мерки за всеки един етап на разпространението на коронавируса, обясни доц. Ангел Кунчев.

Сподели:

Коментари (0)

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

"Предлагат се и "единствените по рода си животворни перли – силноалкална среда, която бори киселината в нашия организъм“, научаваме от продавачите

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Намаленията означават, че броят на децата, които умират преди да навършат 5 години, се очаква да се увеличи до 4,8 милиона тази година, което е с 200 000 повече от 2024 г., според годишния доклад Goalkeepers на Фондацията „Гейтс“

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Инициативата има за цел да възпита младите хора към уважение и толерантност към хората в неравностойно положение, да бъдат приемани със своите различия и възможност да са полезни за обществото