17 Май, 2026

Д-р Кунчев обяви, че има завишаване на случаите на COVID-19, посочи и симптомите

Д-р Кунчев обяви, че има  завишаване на случаите на COVID-19, посочи и симптомите

д-р Ангел Кунчев

Той успокои, че той е само един от многото респираторни вируси

„От две три седмици се наблюдава завишаване на случаите на COVID-19. При нас също има, из цяла Европа също. Регистрираме около 200-250 случая седмично, но ние сме наясно, че те са неколкократно повече, поне пет-шест пъти повече“, заяви пред Би Ти Ви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

По думите му в момента коронавирусът засяга предимно горните дихателни пътища.

„Ако имате сълзене от очите, кихане, продължаваща две-три седмици дразнеща кашлица, течащ нос, болки в гърлото и загубите обоняние, значи на 99% става въпрос за COVID-19. Хубавото е, че се кара сравнително леко, хората затова не се изследват, не ходят на лекар и не попадат в официалната статистика. Няма натиск спрямо лечебните заведения, не са пълно отделенията с хора с усложнения след COVID-19“, допълни Кунчев.

Доц. Кунчев успокои, че сме далече от стойностите от пандемичния период и че COVID-19 става един от многото респираторни вируси.

По думите му сред летните вируси най-разпространени са ентеровирусите, но досега няма сериозни епидемични взривове нито по Черноморието, нито във вътрешността на страната.

„С една лека симптоматика, разстройство, но в повечето случаи преминава за 1-2 дни без особено лечение. По-внимателни трябва да сме при малките деца, там симптомите и дехидратацията се развиват много по-бързо и дори с вливане на една система детето се възстановява веднага. Там трябва по навреме да търсим лекарска помощ“, посочи главният държавен здравен инспектор. По думите му намалява разпространението на коклюш, но все още има случаи. 
Сподели:

Коментари (0)

Откриха фотоизложба „Лешояди от Европа и Африка“: Индикатори за чиста околна среда

Откриха фотоизложба „Лешояди от Европа и Африка“: Индикатори за чиста околна среда

Посетителите имат възможност да наблюдават с бинокъл живеещите във волиерата на Софийския зоопарк белоглави и черни лешояди, в 12:00 ч. се проведе демонстрационно хранене на птиците

В Черни Вит отбелязаха 150 години от Априлското въстание и подвига на Нейо Крачунов

В Черни Вит отбелязаха 150 години от Априлското въстание и подвига на Нейо Крачунов

Жители и гости на селото сведоха глави пред героичната саможертва и подвиг на всички дали живота си за свободата на България

Напрежение в Габрово: След разговор с Демерджиев ромски пастор плаши кметицата с линч

Напрежение в Габрово: След разговор с Демерджиев ромски пастор плаши кметицата с линч

На срещата с вътрешния министър Петко Асенов предупреди, че могат да последват масови протести на ромите в града