2 Август, 2026

Д-р Симидчиев: Пандемията няма да изчезне изведнъж, ще се справяме като с други хронични заболявания

Д-р Симидчиев: Пандемията няма да изчезне изведнъж, ще се справяме като с други хронични заболявания
д-р Александър Симидчиев

„Първите дози с ваксина ще бъдат недостатъчни за ваксинирането на всички желаещи. Тези, които имат съмнения, ще видят ефекта от приложението на ваксината. Основната дейност на щаба е да направи така, че най-критично важните кадри да се ваксинират, за да могат да работят в условията на пандемичен процес“. Това каза пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев. 

Той посочи, че откакто боледуването е станало много по-често, се е видяло колко разнообразно и в широк спектър са оплакванията на хората. „Това говори, че може би вирусът не е толкова изменчив, а имунният отговор към него. Важното нещо за всеки от нас е да гледаме науката и това, което е доказано и работи“. 

По думите на пулмолога масовото изписване на антибиотици по схема без обосновка е ненужно и трябва да е прецизно: „Правенето на схеми, които включват антибиотици, без да знаем дали има бактериална инфекция, е ненужно, а в някои случаи може да доведе до дисбактериози. Ще доведе и до ниво на резистентност. А и пациентите не винаги биха се подобрили, защото антибиотиците не са антивирусни средства“. 

Д-р Симидчиев допълни: „Всяко едно предизвикателство като вируса дава възможност да направим необходими промени, но трябва да се слуша науката... Не съм оптимист, че пандемията изведнъж ще изчезне. Ние ще се справяме с нея като с други хронични заболявания. Това ще изисква време и насочени усилия от всички заинтересовани... Ако имаме единство в общността какво трябва да се направи без разделение, дори по елементарни въпроси като дистанцията и маските, ще можем да поставим по-бързо ситуацията под контрол“. 
Сподели:
Жълт код за горещо време е обявен в няколко области

Жълт код за горещо време е обявен в няколко области

Ще духа умерен, по високите части временно и силен вятър от изток-североизток

Майор Олексий Хетман: Искат да предадат полските  МиГ-29 на Русия чрез България

Майор Олексий Хетман: Искат да предадат полските МиГ-29 на Русия чрез България

„Знаем, че настоящото ръководство на България си сътрудничи активно с Руската федерация", казва ветеранът от руско-украинската война

Най-сериозно увеличение в България е отчетено при дизеловото гориво

Най-сериозно увеличение в България е отчетено при дизеловото гориво

Метанът също е поскъпнал. Средната му цена се е повишила с 0,02 евро за килограм, или с 1,6 на сто - от 1,25 евро на 1,27 евро за килограм, сочат данните на платформата.

Коментари (0)