1 Април, 2026

Д-р Здравков, анестезиолог: Опасният вирус коронавирус е вече в Европа

Д-р Здравков, анестезиолог: Опасният вирус коронавирус е вече в Европа

снимка: dir.bg

Заразата тръгна от Китай, където вече има 9 загинали и 400 диагностицирани

Опасният нов коронавирус, който удари Китай, вероятно вече е стигнал и до Европа. Не е изключено да има заразени, които все още не са установени. Това заяви в ефира на БНТ анестезиологът-реаниматор д-р Благомир Здравков. 
 
По думите му притесненията от новия коронавирус, които изрази Световната здравна организация (СЗО) са напълно основателни. Затова и са предприети спешни мерки. 

Първите прояви на новата зараза са от декември. Няколко пациенти развиват тежка пневмония, всички те са работили на един пазар в голям китайски град. На този пазар са се продавали различни видове животни и морски продукти, припомни д-р Благомир Здравков.

Световната здравна организация все още не е наясно как се предава вирусът, но се смята, че е възможно това да става от човек на човек, но само при хора, които общуват много близо, например живеят в един и същ дом.

Вече има данни за 9 загинали и повече от 400 души диагностицирани в Китай. Първи регистриран случай от новия коронавирус има и в Съединените щати. Коронавирусът е изолиран още в Тайланд, Япония и Корея.

През 2002 г. и 2004 г. има подобни случаи, довели до близкоизточния респираторен дистрес, тогава загиват над 700 души.

Днес на извънредна среща Световната здравна организация трябва да реши дали да обяви международно извънредно положение.
Сподели:

Коментари (0)

Сбъркани донори при инвитро: Семейства разказват за шокиращи случаи в Кипър

Сбъркани донори при инвитро: Семейства разказват за шокиращи случаи в Кипър

Разследване на Би Би Си установява поне 7 деца от британски семейства със сходни съмнения. Всички случаи са свързани с клиники в Северен Кипър - територия извън правото на ЕС и с ограничен контрол.

Учени разкриха ефектите от постенето в цифри и данни

Учени разкриха ефектите от постенето в цифри и данни

Проведеното в Солун изследване включва 200 души, които постят редовно около 190 дни в годината, и 211 души без диетични ограничения

България продължава да е първа по смъртност в ЕС

България продължава да е първа по смъртност в ЕС

Въпреки че спрямо 2018 г., когато коефициентът е бил 16.2‰, тя бележи лек спад, остава най-високата в Европа. Страните с най-ниска смъртност от 2020 до 2025 г. са Ирландия и Люксембург.