17 Март, 2026

Да, България: Служебното правителство трябва да спре корупционното кранче - да не се презареди

Да, България: Служебното правителство трябва да спре корупционното кранче - да не се презареди

Снимка: БГНЕС

"Видяхме, че в края на редовния кабинет г-н Пеевски се разпореждаше на премиери и министри какво да правят"

Бъдещата служебна власт трябва да противодейства чрез няколко основни приоритета на корупционния модел “Пеевски-Борисов”, както и да отстоява мястото на България като коректен партньор в Европейския съюз.
Това заявиха съпредседателите на “Да, България” Ивайло Мирчев и Божидар Божанов в хода на консултациите за назначаването на служебен премиер при президента Илияна Йотова.

“Служебният кабинет трябва да спре корупционното кранче на модела “Пеевски - Борисов”, за да не се презареди той чрез изборите. Жизненоважно е и във външнополитически аспект България да остане коректен партньор в Европа. Видяхме, че в края на редовния кабинет г-н Пеевски се разпореждаше на премиери и министри какво да правят и как да подкопаят общата европейска позиция, появявайки се на разни форуми и подписвайки абсолютно несъгласувани неща. Изключително важно е външната политика да е предвидима, а отношението към партньорите ни в ЕС да е коректно и адекватно.” - коментира Божанов.

Ивайло Мирчев изброи ключовите приоритети в работата на бъдещата служебна власт. Той бе категоричен, че основната задача следва да е осигуряването на честни избори, каквито не са се провели при последния служебен кабинет, оглавяван от премиера Димитър Главчев и вътрешния министър Атанас Илков.

“Конституционният съд категорично констатира, че последните парламентарни избори, организирани от служебния кабинет на Главчев, не бяха честни. Видяхме и как именно служебният премиер Главчев обслужваше корупционния модел на Пеевски и Борисов - това не трябва да се допуска отново. За да бъдат проведени честни избори, е необходим вътрешен министър, който да направи всичко възможно да противодейства на купуването на гласове. Преди последните избори през октомври 2024-а година подадохме сигнали до МВР и контраразузнаването за купувачи по гласове на места, но по сигналите ни не беше направено абсолютно нищо.” - посочи Мирчев.
Народният представител повтори тезата на “Да, България”, че бъдещият служебен министър на правосъдието трябва да използва правомощията си и да предложи нов временно изпълняващ функциите главен прокурор, тъй като именно "незаконно заемащият длъжността Борислав Сарафов е осигурил чадър над купувачите на гласове" преди малко повече от година.

Сподели:

Коментари (0)

Политолог: В листите на Радев е "същата кохорта" като при Симеон Сакскобургготски

Политолог: В листите на Радев е "същата кохорта" като при Симеон Сакскобургготски

Според Георги Проданов отсъствието на кметове в листите на ГЕРБ е знак за загуба на предсрочните парламентарни избори

Шофьори на линейки в Бургас протестират заради много наложени глоби за превишена скорост

Шофьори на линейки в Бургас протестират заради много наложени глоби за превишена скорост

От "Пътна полиция" - Бургас коментираха, че могат да бъдат анулирани тези фишове и глоби, ако се докаже с документи, че шофьорите са били по сигнал

72 общини получиха 54 млн. евро за проекти по инвестиционната програма

72 общини получиха 54 млн. евро за проекти по инвестиционната програма

Плащанията са авансови, междинни и окончателни, както и за строителен и за авторски надзор, във връзка с етапите на изпълнение на проектите