24 Март, 2026

"Да, България": Снишаването на правителството за Гренландия е жалко и недостойно

"Да, България": Снишаването на правителството за Гренландия е жалко и недостойно

Снимка: БГНЕС

Партията се обявява за силен Европейски съюз, който не допуска да бъде шантажиран, и за приятелство между България и Америка.

"В светлината на предстоящата среща на върха на европейските лидери по отношение на Гренландия, България трябва да заеме ясна позиция за гарантиране на териториалната цялост на всяка една държава-членка. Решенията за бъдещето на всяка суверенна държава трябва да се вземат от нейния народ, а не да се налагат от външна сила." 
Това се казва в позиция на партия "Да, България".

"Единен и силен Европейски съюз е единствената дългосрочна гаранция за сигурността в Европа, за сигурността на България и България е длъжна да участва в сериозни усилия за постигане на това.
Принципът на териториалната неприкосновеност е фундаментална гаранция за свободата и суверенитета на всяка държава, включително на нашата собствена България.
Само заедно в силен Европейски съюз, който не допуска да бъде шантажиран и подлаган на натиск, ние българите можем да се чувстваме свободни и сигурни и да гарантираме суверенитета на България." - се посочва в изявлението.

"Нашето партньорство със Съединените американски щати има дълбока ценностна основа и дългосрочна стратегическа визия. Ние винаги ще работим за развитие на приятелството между България и Америка. 
И именно в името на съхраняването на НАТО като съюз на свободни, цивилизовани и равноправни партньори, сега ние трябва да заемем ясна позиция, която очертава границите на допустимото и недопустимото и защитава ценностите на свободата и законността." - казват още от "Да, България".

"Снишаването на българското правителство с надежда политически лица да бъдат извадени от санкционния списък за корупция “Магнитски” е жалко и недостойно. 
Призоваваме правителството да заеме отговорна позиция в предстоящото на 22 януари заседание на членовете на Европейския съвет като изрази своята солидарност с Дания и Гренландия и покаже, че България може да носи отговорност за европейската сигурност и единство. Само на тази основа можем да разчитаме на същата солидарност спрямо нас самите. 

Винаги сме работили за това България да изпълнява пълноценно своите съюзнически отговорности в рамките на НАТО. Това и занапред ще бъде един от основните ни приоритети. И точно затова днес имаме самочувствието да призовем българското правителство да, да заеме позиция на солидарност с Европейския съюз, включително в безспорно необходимото сериозно засилване на мерките за гарантиране на сигурността на Арктика." - твърдят от политическата формация.

Сподели:

Коментари (0)

Най-съвременният самолетоносач на САЩ излиза от операцията в Близкия изток

Най-съвременният самолетоносач на САЩ излиза от операцията в Близкия изток

Както съобщава Business Insider, първият в своя клас американски кораб на ВМС на САЩ Gerald R. Ford се намира в пристанището на залива Суда – база на САЩ и НАТО

Кадровите промени в МВР продължават, Дечев масово сменя началници на РПУ

Кадровите промени в МВР продължават, Дечев масово сменя началници на РПУ

Рокадата следва смяната на 23 от общо 28 областни директори, както и на висшите ръководители на националната полиция, ГДБОП, жандармерията и баретите.

 ВМС са унищожили 9 морски мини в наши води от началото на войната в Украйна

ВМС са унищожили 9 морски мини в наши води от началото на войната в Украйна

Групата MCM BLACK SEA е създадена с подписването на меморандум между България, Румъния и Турция в началото на 2024 г.,