21 Януари, 2026

Да, България подкрепят ПП-ДБ да поиска третия мандат

Да, България подкрепят ПП-ДБ да поиска третия мандат

Те са готови за преговори с ДСБ и ПП за надграждане на коалиционната формула

Националният съвет на Движение "Да, България" реши да работи за постигане на единна и трайна позиция на ПП-ДБ по отношение на формулата за управление на страната и да предложи на партньорите от ПП-ДБ да обсъдят съвместно следните решения за трети мандат в 50-ото НС. Това се казва в позиция на партията след решението на Националния й съвет.

Условието на Да, България, е коалицията да се обедини около оценката, че ПП-ДБ може да се ангажира с усилия за получаване и/или реализиране на трети мандат в 50-ото НС единствено ако бъде установено наличието на готовност за формиране на широко програмно мнозинство около пакет антикорупционни реформи, насочени към елиминиране на модела “Пеевски”, завършване на съдебната реформа и стабилизиране на парламентарната република, се казва в решението.

Особено следва да се има предвид, че основна задача е освобождаване на върховете на съдебната власт от досегашните влияния върху нея чрез избор на нова парламентарна квота във ВСС и ВПС и нов състав на ИВСС, което изисква мнозинство от ⅔. Мнозинство от ⅔ изисква и изборът на състав на КПК; 2. Да се разработи и обяви план за консултации с останалите политически сили за съставяне и приемане на декларация на Народното събрание “За укрепване на парламентарната република чрез продължаване на реформите”, която да ангажира отговорността на политическите сили с: Завършване на съдебната реформа чрез приемане на нов Закон за съдебната власт,основан на принципните положения в проекта на министър Славов (оценен положително и изцяло подкрепен от Комитета на министрите на СЕ и избор на парламентарна квота във ВСС, ВПС и съставна ИВСС, свободни от нерегламентирани влияния и пригодни да реформират и изчистят от корупция органите на съдебната власт;

Попълване на ключови регулатори чрез процедурата от проекта за Споразумение от март т.г.; Реформа на службите за премахване на нерегламентираните влияния върху тях и въвеждане на ефективен демократичен контрол; Реформа на Изборния кодекс и Закона за политическите партии за укрепване доверието към изборния процес.3. Ако на база тази декларация бъде установено наличие на мнозинство за реформи, да бъде приет и обявен план за преговори за споразумение за излъчване на кабинет с ограничен мандат (само реализирането на горните реформи) и за ограничен срок (9-12месеца), като в задачите му влиза и продължаване на европейската интеграция на България и затвърждаване на геополитическата ни ориентация. След одобряване на този план ПП-ДБ може да вземе окончателно решение по отношение подкрепа за излъчване на правителство с третия мандат, посочват от Да, България.

Ако 50-ото Народно събрание не успее да излъчи правителство, горното да се превърне в траен модел за ангажирането с отговорност за управлението на страната отстрана на ПП-ДБ по формулата “подкрепа срещу реформи”, призовават от партията.

Също така призовават да започне преговори с ПП и ДСБ по приетата на предходното заседание на Националния съвет преговорна рамка за надграждане на коалиционната формула. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Запрянов: Не планираме да изпращаме български военнослужещи в Гренландия

Запрянов: Не планираме да изпращаме български военнослужещи в Гренландия

Министърът в оставка отговори на въпрос на народния представител Ивелин Първанов от парламентарната група на "Възраждане", който попита дали има вероятност български военни да участват в учението на силите на НАТО на острова

Правителството одобри тримата кандидати за европейски прокурор от България

Правителството одобри тримата кандидати за европейски прокурор от България

Министърът на правосъдието ще изпрати номинациите на специалния европейски орган за последваща селекция. След разглеждане и изслушване на кандидатите ще стане ясно дали те отговарят на условията.

Съветник от "Да, България": Полицаи пият по време на дежурства в метрото

Съветник от "Да, България": Полицаи пият по време на дежурства в метрото

Информацията не е потвърдена, признава авторът на сигнала Симеон Ставрев - общински съветник от ПП-ДБ.