25 Декември, 2025

БКП: "Да стигне до последната колиба великото учение на Маркс-Енгелс-Ленин-Сталин!"

БКП: "Да стигне до последната колиба великото учение на Маркс-Енгелс-Ленин-Сталин!"

По времето на комунистическия режим в МВР дотолкова силно е било идеологическото промиване на мозъците на частните служители, че се е стигало до абсурди.

Desebg.com публикува онлайн едно от документалните свидетелства, разкриващи това, съхранени в архива на Държавна сигурност.

То представлява окръжно писмо на политическия отдел към щаба на Гранични войски към МВР, адресирано до зам.-командирите по политическата част в различните подразделения на Гранични войски. Подписан е от командира на Гранични войски ген. Йонко Панов.

Документът е от декември 1948 г. и е изготвен във връзка с петия конгрес на БКП, който току що е проведен.

На него комунистическата партия приема НРБ да се развива по модела на СССР и полага основите на тоталитарната държавна от съветски тип.

В окръжното се информират зам.-командирите по политическата част, че в чест на БКП от структури в МВР са поднесли изказвания и подаръци.

От името на Гранични войски освен приветствие и поднесен и специален подарък – лека разузнавателна кола, с пожелание да се използва в южните погранични райони.

Целта е „за укрепване на партията и отнасяне и до последната колиба великото учение на Маркс-Енгелс-Ленин-Сталин“.

Марк и Енгелс са автори на Комунистическия манифест, представляващ наръчник за масови убийства с призива да бъде унищожен цял един строй – буржоазния.

Ленин и Сталин, лидери на болшевишката партия, взела властта в Русия с преврат, остават в историята като масови убийци и то на собствения си народ и на стотици хиляди членове на самата партия.

Идеологически заслепените партийни функционери в щаба на Гранични войски са пропагандирали желанието си комунистическата идеология да достигне до най-отдалечените населени кътчета.

Четиридесет и една години по-късно, тоталитарният комунистически режим в съветския лагер, в това число и в България, претърпява крах и страната тръгва по демократичен път, като една от най-големите обществени ценности става свободното придвижване в и извън държавата.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и гранични войски”, издание на Комисията по досиетата, 2014 г.

ds-marx-lenin_001.jpg

Сподели:

Коментари (0)

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Нека Коледа даде сила и сплотеност на всички българи! пожела премиерът в оставка Росен Желязков

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Докато Северозападът и планините потъват в сняг, леден дъжд и силен вятър застрашават трафика в останалата част от страната – температурите падат до минус 4 градуса още по обяд.

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Ше получим от съседите мазут, за да не останат масезонците без ток и топлина