"Излизането на сърбите от институциите на Косово е един вид народна съпротива заради отказа на косовските власти да сформират Асоциация на сръбските общини и заради опитите за налагане на независимо Косово", заяви външният министър на Сърбия Ивица Дачич.
„Сърбия е решена да защити нашия народ, ако има заплаха за сигурността. Знаем кой може да го направи - това е Курти." - каза Дачич пред държавната радио-телевизионна компания на Сърбия
Той добави, че КФОР е в Косово е вече "няма измъкване", което означава, че или "ще постъпят в съответствие с Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, за да гарантират мира и сигурността, или ще покажат ясно, че повече не се интересуват от това, тъй като са застанали открито на страната на Прищина”.
Според Дачич, решението на сърбите е „историческо” и „маските паднаха, за да се види дали все още е в сила Брюкселското споразумение, чието прилагане е отговорност на Брюксел”.
Той посочи, че „в Сърбия никой не вярва”, че международната общност не е в състояние да влияе на Курти.
„Ако такива велики сили като САЩ, Великобритания, Германия, Франция, ЕС като цяло не могат да се справят с Курти, тогава това показва тяхната немощ или мълчаливо съгласие, което означава, че работят заедно с него”, заключи Дачич. /БГНЕС


Коментари (0)