Откриването на газ в Черно море е стъпка, която ще повлияе на много от газовите връзки и споразумения на Турция, пише англоезичното издание на турския вестник Sabah.
Турция, която разполага със собствени ресурси, ще има със силен коз в сключването на бъдещи сделки. Това е причината високопоставен турски служител да заяви в четвъртък, че „договорите за газ, които изтичат догодина, е малко вероятно да бъдат подновени, ако доставчиците подхождат към сделките със същите стари навици, без гъвкавост и с не особено конкурентни ценови предложения“.
Откриването на газ в Черно море означава, че Анкара ще търси по-добри и изгодни сделки за газ. Това включва и споразуменията, подписани с руския „Газпром“, за доставки по газопроводите „Турски поток“ и „Син поток“.
Най-големият доставчик на газ в Турция е Русия, която доставя почти половината от целия газ за Турция. Другите големи доставчици на Турция са Иран, Катар и Азербайджан. Делът на Азербайджан обаче се е увеличил през последните години.
Зависимостта на Турция от външни доставчици ще бъде намалена с разширяването на местното производство на газ, засилване на позициите на Турция на газовите пазари и ще спомогне за намаляване на търговския дефицит. Друго очаквано въздействие на новото откритие е то да се превърне в мощен политическия лост на Турция.
Има още един момент в историята.
Турция е притискана от Гърция и Европейския съюз в Източното Средиземноморие. Гърция претендира за огромен обхват от териториални води в тази област и се координира с играчи като Обединените арабски емирства (ОАЕ), Египет и Франция срещу Анкара, въпреки че Турция има най-дългата брегова линия в Средиземно море и широки териториални води по тази брегова линия съгласно международното право. От друга страна, за разлика от Източното Средиземноморие, териториалните води в Черно море не се оспорват.
По отношение на всички тези моменти, откритието определено има голяма разлика.
Турция ще придобие гъвкавост и ще има много по-мощна роля по отношение на външните енергийни отношения. Но е важно да се подчертае, че това откритие не е заместител на газа от Източното Средиземноморие. Както обяви президентът Реджеп Тайип Ердоган, Турция ще продължи своята проучвателна дейност в този регион.
Напрежението може да продължи известно време, но вярваме, че Гърция ще седне на масата за преговори. Военна конфронтация не е в ничий интерес, коментира изданието.
(Източник: Фокус)
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"