26 Февруари, 2026

Данаил Кирилов: Откакто Радев е президент ветото загуби правния и политически смисъл

Данаил Кирилов: Откакто Радев е президент ветото загуби правния и политически смисъл

Данаил Кирилов

Смятам, че откакто Румен Радев е президент инструментът като вето загуби правния си и политически смисъл и в тази връзка очаквам ново вето на държавния глава по Закона за извънредното положение. Трудно ми е обаче да прогнозирам какви мотиви ще измислят този път колегите от президентството. Това коментира в ефира на Нова ТВ правосъдният министър Данаил Кирилов.

Финалният резултат от това вето би следвало да бъде законодателният орган да препотвърди волята си. А целта на това вето е да се опонира и да се валидира една противна теза, но друг е въпросът доколко обоснована е подобна теза, аргументира се Кирилов.

По отношение на системата за разпределението на делата в съда към момента имаме доклад, който прави заключение на база проведени тестове и са установени рискове в множество от критериите, които подлежат на оценка. Докладът казва, че най-големият риск е липсата на валидация на КЕП (електронен подпис), следващият голям риск е неоторизираното добавяне на нов съд и нови съдии. Реално всеки с КЕП може да влезе в архива на системата и да редактира дори собственото си присъствие и да изтрие следите си, обясни Данаил Кирилов.

Той изтъкна, че случайното разпределение на делата е основен принцип в правораздаването, вероятно част от ощетените страни ще търсят начин за възобновяване на производствата, но не знае доколко това ще бъде успешно, сподели още правосъдният министър.

Данаил Кирилов коментира и темата с българските затвори в условия на пандемията от коронавирус. По думите му в момента хигиената в затворите е на най-най-високо ниво и покрива всички изисквания съгласно ситуацията и разпоредбите на здравния министър, но ние не тестваме затворници. Само когато настъпи риск затворникът се извежда и отива в лечебно заведение. Всеки случай се наблюдава и при установена опасност затворникът се изолира и се транспортира в болницата за тестване и прегледи, увери накрая министър Кирилов.

Сподели:

Коментари (0)

Гюров назначи Велизар Шаламанов за заместник-министър на външните работи

Гюров назначи Велизар Шаламанов за заместник-министър на външните работи

Той е заемал министър на отбраната през 2014 г., както и заместник-министър на отбраната от 1998 до 2001 г.

Мартин Димитров: От днес законът гарантира проверка за принадлежност към ДС на кандидатите за изборни постове

Мартин Димитров: От днес законът гарантира проверка за принадлежност към ДС на кандидатите за изборни постове

Хората трябва да могат да направят информиран избор, честно е да знаеш за кого гласуваш, изтъква народният представител от „Да, България“

И социологът Юлий Павлов отреди първо място на неродената партия на Радев

И социологът Юлий Павлов отреди първо място на неродената партия на Радев

Според проучване на Центъра за анализ и маркетинг (ЦАМ) пет партии имат реален шанс да влязат в следващия парламент