21 Декември, 2025

Даниел Лорер: Еврозоната е последен редут на съпротивата на пропутински сили като „Възраждане“

Даниел Лорер: Еврозоната е последен редут на съпротивата на пропутински сили като „Възраждане“

Скрийншот

"България най-после ще стане част от европейската финансова политика напълно“, обяви депутатът

Хората се опасяват не толкова от замяната на лева с еврото при точно фиксиран курс, а от това, че в българския парламент имаме партия на подпалвачи, която бие жени в униформа. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ депутатът от ПП-ДБ Даниел Лорер.

„Еврозоната е последната стъпка от интеграцията на България в Европа. Това е пътят, който избрахме преди 35 години и днес виждаме последен редут на съпротивата на пропутински сили като „Възраждане“, които се опитват да ни отвърнат от него“, подчерта той.

„Влизането в еврозоната ще освободи и българския бизнес и гражданите от много сериозни пари, които плащаме ненужно по обменния курс. По-важното е, че България най-после ще стане част от европейската финансова политика напълно“, обяви депутатът. 

„Днес „Възраждане“ стенеше в парламента, защото кордонът ни срещу тях сработи. Срещу подпалвачи трябва огнена стена. Те място в политическия ни живот, защото виждате какво причиняват и на столицата, и на институциите в нея“, коментира той.

„Коя е по-смущаващата новина – че почти със сигурност ще загубим половин милиард евро по Плана за възстановяване и устойчивост, или това, че от преброените по искане на Конституционния съд бюлетини, половината са сгрешени и с несъответствия“, попита пък водещата Цветанка Ризова. 

„Очевидно, че бяхме прави да отправим искане до Конституционния съд и има проблеми с изборните резултати. Вероятно магистратите не смятат, че тези отклонения са много мащабни. Загубата на парите пък за нас не е изненада. От години насам говорим, че не се изпълняват реформите, заложени в плана. Това не са безплатни пари от ЕС, а са средства срещу реформи“, отговори Лорер. 

Казват ни, че ще имаме пари да се възстaновим от COVID, но срещу тях трябват реформи, поясни той.

„Председателката на Европейската комисия дойде и ни похвали за добре написания план, но от ГЕРБ години наред отказват да гласуват реформите, които са заложени там. Сега сме останали с още няколко неща, които продължават да не изпълняват. Сметката ги застигна заради тяхното упорство и нежелание да реформираме България“, заяви депутатът. 

„Отказаха да приемем Законът за сигналоподателите, както и за личния фалит, за който твърдят, че щели да го поправят, но не го внасят вече повече от две години. Сега е тяхна отговорност да тичат при Еврокомисията и да видят може ли да спасят нещо на третото плащане, ако тези реформи най-после бъдат приети от парламента ни“, подчерта той.

„Загубата от 1 млрд. лева тежи на техните плещи и тяхна е отговорността да ги върнат на българската държава. Как ще го направят зависи от тях само в момента. Ние сме казали, че ако те внесат проектозакони, които ни помагат да усвоим пари от плана, ще ги подкрепим, защото сме отговорни за финансите на държавата“, каза още Лорер.
 

Сподели:

Коментари (0)

Спират с ден по-рано шести блок на АЕЦ "Козлодуй"

Спират с ден по-рано шести блок на АЕЦ "Козлодуй"

От централата заявиха, че няма отделяне на замърсяващи вещества в околната среда. След изпълнение на планираните дейности, шести блок ще бъде включен в енергийната система.

Биков: Президентската институция се превърна в основен играч на политическия терен

Биков: Президентската институция се превърна в основен играч на политическия терен

Депутатът от ГЕРБ-СДС посочи, че най-вероятно и след следващите избори няма да има редовно правителство

Българин почина в имигрантски център в Мичиган, МВнР търси информация

Българин почина в имигрантски център в Мичиган, МВнР търси информация

Българският имигрант в Чикаго, 56 годишния Ненко Ганчев от Карлово, е поредната жертва, загинала в затвор на имиграционните власти в САЩ, от началото на антиимиграционната кампания подета от правителството на президента на страната Доналд Тръмп – съобщават медиите отвъд океана