Ако ДБ получи третия мандат вероятно ще се повтори сценарият от втория
Вторият мандат беше огледален на първия, виждаме стратегии как да прехвърлят вината за евентуални избори на друг.Това заяви пред Nova News политологът доц. Даниел Смилов.
Според него, ДБ е по-малката политическа сила, но имало баланс на силите с ПП. По думите му, ГЕРБ има интерес да раздели тези две партии.
"В този парламент още има възможности за съставяне на правителство и те са най-вече около Стефан Янев. БСП, ГЕРБ и ДПС могат да го подкрепят на теория", смята Смилов.
Той коментира, че в някакъв смисъл беше ясно, че няма да успее вторият мандат. "Новата година започва, както завърши старата. ПП имаха качествен кандидат за премиер, диалогичен човек, но нямат мнозинство. Едно правителство на малцинство на ДБ и ПП и алтернативно мнозинство, прави такъв ход много рисков. Тежестта е върху ГЕРБ, не могат да позволят служебно правителство на Радев да ръководи чак до местните избори. Ако твърдо не искат вариант с БВ, БСП и ДПС, трябва да подкрепят ДБ. Ако президентът даде мандат на БСП, ще се види, че им дава възможност за предизборна кампания, но те имат най-малък шанс за съставяне на правителство." - посочи той.
По думите му, ако ДБ получи третия мандат вероятно ще се повтори сценарият от втория, защото те първо ще се координират с ПП. "БСП обаче няма да ги подкрепи. Оттам нататък е вероятно да се стигне до разговори с ГЕРБ. Има голям препъникамък за съставяне на правителство на ДБ и ПП в този парламент - депутатите на ГЕРБ. Партията на Борисов обаче трябва сериозно да се реформира, за да участват във властта. Трябва да стане чудо, за да се промени общата картина." - обобщи Смилов.
Още от България
Плевнелиев: Следя казуса с „Баба Алино“! Не може да има половин прозрачност и половин върховенство на закона
Бившият държавен глава отбеляза, че по случая „Баба Алино“ все още не е чута официалната позиция на ДНСК.
Ще поведе ли патриарх Даниил хомофобско шествие?
Тома Биков: Направихме твърде много компромиси с ДПС и ПП-ДБ
Депутатът беше категоричен, че отговорността за настоящото управление е изцяло на президента Румен Радев и „Прогресивна България“