3 Февруари, 2026

Дания: Има риск от военна ескалация в Арктика заради агресивността на Русия

Дания: Има риск от военна ескалация в Арктика заради агресивността на Русия

Снимка: архив

Над Северния полюс преминава най-краткият маршрут между Северна Америка и Русия, което го прави потенциална траектория за балистични ракети

Дания, която е ангажирана със сигурността на Гренландия, предупреди днес за увеличен риск от военна конфронтация в Арктика заради агресивното поведение на Русия, предаде Дарик.

Годишният доклад на датското военно разузнаване посочва, че напрежението се разпространява към Арктика, като Русия възприема по-рисков подход и липса на готовност за международно сътрудничество.

"Регионът е приоритетен за Русия, която ще демонстрира сила посредством агресивно и заплашително поведение, което води след себе си по-голям риск от ескалация, на каквато по-рано Арктика не е била свидетел", се казва в доклада.

Арктика има стратегическа военна значимост като район за разполагане на въоръжени с ядрени ракети подводници, които могат да се крият под леда и в случай на конфликт да поразяват цели в по-голямата част от Северна Америка, Европа и Русия.

Над Северния полюс и е най-краткият маршрут между Северна Америка и Русия, което го прави най-вероятна траектория за балистични ракети при потенциален военен сценарий. 

Сподели:

Коментари (0)

Сейф ал-Ислам, синът и приемник на Муамар Кадафи, е убит

Сейф ал-Ислам, синът и приемник на Муамар Кадафи, е убит

„Четирима въоръжени мъже нахлуха в резиденцията му, след като деактивираха камерите за наблюдение, и го екзекутираха“, каза Абдурахим

Кремъл се жалва срещу отпадането на ограниченията върху стратегическите ядрени арсенали

Кремъл се жалва срещу отпадането на ограниченията върху стратегическите ядрени арсенали

Договорът "Нов СТАРТ" между двете страни изтича на 5 февруари. Той бе подписан от президентите Барак Обама и Дмитрий Медведев през 2010 г. и установява ограничения в броя на стратегическите оръжия,

Украински политолог към ФИФА: Ще играем футбол с руснаците, но с главата на Путин

Украински политолог към ФИФА: Ще играем футбол с руснаците, но с главата на Путин

"Значи да играем футбол. Хайде да играем футбол с Чикатило, с други маниаци", пита Михаил Шейтелман