29 Март, 2026

Дания даде зелена светлина на "Северен поток-2", Лавров приветства решението

Дания даде зелена светлина на "Северен поток-2", Лавров приветства решението

Сергей Лавров

„Мисля, че това е преди всичко отговорен подход", каза руският външен министър

Датското разрешение за изграждане на газопровода "Северен поток-2" в Изключителната икономическа зона (ИИЗ) на страната е отговорен подход, който отговаря на интересите на Европа, заяви руският външен министър Сергей Лавров, пише московското издание ”Российская газета“.

„Мисля, че това е преди всичко отговорен подход", каза Лавров.

Според министъра не трябва да се търси политически контекст в това решение. Сигналът може да се свежда до това, че икономическите и търговските проекти трябва да бъдат свободни от каквато и да е политизация и не трябва да стават заложници на геополитическите игри.

На 30 октомври Датската енергийна агенция издаде разрешение за изграждане на газопровода "Северен поток-2" в ИИЗ на страната. Тръбопроводът ще мине югоизточно от остров Борнхолм.

"Разрешението се издава в съответствие със закона за континенталния шелф и задълженията на Дания съгласно Конвенцията на ООН за морското право. Дания е длъжна да разреши изграждането на транзитни тръбопроводи, като взема предвид ресурсите и околната среда и, ако е необходимо, да посочи маршрута, по който трябва да бъдат положени такива тръбопроводи", се казва в декларацията на агенцията.

Процесът за получаването на разрешение продължи повече от две години - от април 2017 г. до 30 октомври 2019 г. През това време полагането на тръби беше завършено във водите на Русия, Финландия, Швеция и Германия. Работата по крайбрежните райони също приключва. Според експерти строителството на тръбите в датските води ще отнеме пет седмици.

Сподели:

Коментари (0)

Дипломат: Войната на Тръмп в Близкия изток погребва НАТО

Дипломат: Войната на Тръмп в Близкия изток погребва НАТО

"Това е точно онова, за което мечтае Путин. Ситуацията може да накара Европа да създаде собствен отбранителен съюз без участие на САЩ", заяви Огризко

Северна Корея изпитва ракета, която е способна да порази територията на САЩ

Северна Корея изпитва ракета, която е способна да порази територията на САЩ

Севернокорейският лидер Ким Чен Ин наблюдаваше изпитанието на оръжието и го нарече „постижение, което укрепва стратегическия военен потенциал на страната“.

Революцията на дроновете! Над 70 000 жени воюват в украинската армия

Революцията на дроновете! Над 70 000 жени воюват в украинската армия

Докато традиционната пехота е разчитала на физическа сила, дроновете изискват концентрация, прецизност, умение за управление на стреса и работа в екип