26 Март, 2026

Конституционалистът Пламен Киров: Измамата на Андрей Гюров е сравнима с лъжата за гражданството на Кирил Петков

Конституционалистът Пламен Киров: Измамата на Андрей Гюров е сравнима с лъжата за гражданството на Кирил Петков

Проф. Пламен Киров, снимка: EPA/BGNES

Именно Народното събрание е органът, който може да прекрати мандата му, но липсата на своевременно решение създава институционален вакуум

"Измамата на Андрей Гюров е сравнима с лъжата за гражданството на Кирил Петков", заяви пред БГНЕС проф. Пламен Киров по повод на становището на генералния адвокат към Съда на Европейския съюз, според което отстраняването на Андрей Гюров като подуправител на Българска народна банка е правомерно.

По думите на проф. Киров, това потвърждава, че решението на Управителния съвет на БНБ е „напълно законосъобразно“, тъй като е съобразено както с националното законодателство, така и с европейското право.

„Значи, преди години имаше един кандидат за министър (Кирил Петков - б. р.), който излъга, че има само българско гражданство. След това с решение на Конституционния съд, се разбра, че той е лъжец. Но той беше назначен за министър, след това по-късно стана министър-председател. В следващия случай имаме един подуправител на Българската народна банка, който е в несъвместимост със заеманата длъжност в БНБ на две основания, посочени в норма на закона за БНБ. По повод на този закон, генералният адвокат казва, че той е съобразен с европейското право и не противоречен европейското право. Тоест, решението на Управителният съвет на БНБ да бъде отстранен от длъжност е напълно законосъобразно.“ - категоричен е проф. Киров.  

Юристът подчерта, че делото във Върховния административен съд се е проточило с години. 
„Делото се шиканира, тупа се топката, за да не се постанови решение по същество“, каза проф. Киров.

Ключовият въпрос, според него, е свързан с несъвместимостта на Гюров с длъжността подуправител на БНБ. Именно Народното събрание е органът, който може да прекрати мандата му, но липсата на своевременно решение създава институционален вакуум.

В този контекст проф. Киров коментира последвалото развитие – назначаването на Гюров за служебен министър-председател от президента Илияна Йотова:

„Така, през това време, Гюров стои в „Домовата книга“ и Президентът на републиката, въпреки предупрежденията, които доста юристи отправяха, го назначи за служебен министър-председател. Гюров си подаде оставката, след като стана министър-председател и вече не е подуправител.“

Според него подаването на оставка от страна на Гюров, след назначаването му, фактически обезсмисля делото: „Делото във ВАС ще бъде прекратено поради липса на предмет.“

Проф. Киров направи и по-широк социален анализ, подчертавайки разминаването между институционалните казуси и обществените нагласи.

„Българският народ оцелява въпреки държавата си“, посочи той.

По думите му, за голяма част от обществото (около 90%) подобни казуси остават второстепенни на фона на ежедневните икономически проблеми – цените на горивата и храните.

„Но останалите 10% ще разберат, че Гюров е бил в несъвместимост и въпреки всичко се изплъзна благодарение на Президента на републиката и стана служебен министър-председател. Така че, всеки ден Гюров трябва да целува ръка на президента, а може би някои други места в знак на благодарност, че го измъкна от тази каша.“ - заяви проф. Киров, като добави, че не очаква намеса от страна на президента. 

Според юриста, казусът с Гюров превръща, за голямо негово съжаление, България в страна на мошениците.

„Затова казвам, че държавата ни е държавата на мошениците. Колкото си по-голям мошеник, толкова е по-голяма вероятността да станеш министър-председател.“ - добави проф. Пламен Киров.

Сподели:

Коментари (0)

Декларация на общественици: Университетите не са място за политически кампании и раздление

Декларация на общественици: Университетите не са място за политически кампании и раздление

Особено тревожни са инициативите, насочени към изключването на Израел от европейските научни програми, включително програмата Horizon, която е създадена именно за насърчаване на международното научно сътрудничество

 Димитър Главчев:  Най-голямото обявено дарение за изборите достига 20 000 евро

Димитър Главчев: Най-голямото обявено дарение за изборите достига 20 000 евро

Общо са декларирани 110 дарения на стойност 149 116 евро, направени от физически лица за двама участници в изборите.

Асен Василев:  МВР започна за първи път от 2021-а година насам да си върши работата

Асен Василев: МВР започна за първи път от 2021-а година насам да си върши работата

Той обясни, че посещенията му в по-малки населени места са именно с тази цел — да насърчи хората да гласуват без страх и натиск