27 Юли, 2026

Дания: Неразрешени полети на дронове в близост до газови находища в Северно море

Дания: Неразрешени полети на дронове в близост до газови находища в Северно море

Затягат се мерките по сигурността

Датската полиция съобщи днес, че е получила съобщения за неразрешени полети на безпилотни апарати в близост до газови находища в Северно море, предаде АФП.

Полетите следват подобни инциденти край норвежкото крайбрежие и идват седмица след предполагаемия саботаж на газопроводите "Северен поток" в Балтийско море.

"През уикенда получихме съобщения за безпилотни апарати в Северно море", заяви пред АФП говорител на датската полиция.

Според специализираното издание "Danish Offshore Industry" наблюденията на дроновете са били направени в близост до газовото находище Роар, разположено на повече от 200 км от западния бряг на Дания, което се управлява от френската енергийна група TotalEnergies. За втори път в рамките на една седмица се съобщава за подобни инциденти.

Миналия четвъртък всекидневникът „Ekstra Bladet“ съобщи, че са забелязани неразрешени полети на дронове над газовото находище Halfdan B, което също се управлява от TotalEnergies. Френската енергийна компания препрати запитванията за неразрешените полети на дронове към датските власти.

"Що се отнася до наблюденията на неразрешена дейност на дронове около нашите инсталации в Северно море, TotalEnergies се обръща към датските власти, на които ще докладваме за всички потенциални наблюдения", заяви фирмата. "Предприели сме необходимите мерки съгласно нашите процедури за сигурност и сме в диалог с полицията, военните и Датската енергийна агенция", добави тя.

Дания повиши сигурността около енергийните съоръжения след подозренията за саботаж на газопроводите, свързващи Русия с Германия.

Норвегия, която е най-големият доставчик на природен газ за Европа, след като Русия прекрати повечето газови доставки след инвазията си в Украйна, разглежда енергийните си съоръжения като потенциални мишени след наблюденията на неразрешени полети на дронове. /БГНЕС

Сподели:
Румъния обмисля задействане на чл. 4 на НАТО заради инцидентите с руски дронове

Румъния обмисля задействане на чл. 4 на НАТО заради инцидентите с руски дронове

Румъния ще инициира дипломатически протест пред Москва

Русия атакува граждански кораби в пристанищата на украинската Миколаивска област - има жертва и ранени

Русия атакува граждански кораби в пристанищата на украинската Миколаивска област - има жертва и ранени

Корабите, които са блокирани в тези пристанища от началото на пълномащабното нахлуване през 2022 г. не извършват търговски плавания

Украйна с готов прототип на европейската антибалистична защита FREYJA до средата на 2027 г.?

Украйна с готов прототип на европейската антибалистична защита FREYJA до средата на 2027 г.?

Русия засили балистичните си удари по столицата Киев и южния пристанищен хъб Одеса този месец, изстрелвайки десетки ракети, повечето от които Украйна не успя да свали поради липса на достатъчна защита срещу тях, отбеляза Ройтерс

Коментари (0)