17 Юни, 2026

ДАНС с временен шеф, Пламен Тончев встъпи в длъжност в Комисията по досиетата, но без Указ на Радев за освобождаване

Пламен Тончев, Снимка: БГНЕС

Деньо Денев поема българското ФБР с решение на правителството, административно-правни пропуски могат да компрометират кадровите рокади

Настоящият шеф на ДАНС Пламен Тончев днес е встъпил в длъжност и като шеф на Комисията по досиетата. Той е подписал акт за встъпване в длъжност, съгласно решение на Народното събрание, но не  е предоставил Указ от президента, че е освободен като шеф на контраразузнаването. Това научи Faktor.bg от свои източници в изпълнителната власт.

Само преди дни, на 30 май старият председател на Комисията Евтим Костадинов предаде официално поста, но не на Тончев, а на новия зам.-председател Константин Пенчев, защото казусът около Пламен Тончев не бе изяснен.

В същото време стана ясно, че с решение на МС, от 28 май  Деньо Денев е назначен за временно изпълняващ длъжността председател на българското ФБР.

Юристи коментират, че ситуацията с ръководството на ДАНС е изключително административно-правно комплицирана и може да предизвика нежелани сътресения в системата, заради легитимността при вземане на важни решения.

Висящ е въпросът и с друг новоизбран член на Комисията по досиетата – Севдалина Минкова, действащ съдия от ВАС. Днес до 13 часа тя не бе подписала акта за встъпване в длъжност. За да пристъпи към тази процедура, трябва първо да бъде освободена от съответната съдебна институции. Но в същото време днес изтича седемдневният срок за встъпване в длъжност, след избора на новия състав на Комисията от парламента.

Юристи коментират и друг спорен казус – новото ръководство на Комисията – Тончев, Пенчев и Костов, не са избрани за нейни членове, което е в противоречие със закона.

Сподели:
Зеленски призна колко често плаче

Зеленски призна колко често плаче

"Винаги ми е тежко, когато връчвам ордени на майки и бащи, загубили децата си. В такива моменти действително често плача“, разказа украйнският президент

Европейският парламент гласува утре доклада за Северна Македония

Европейският парламент гласува утре доклада за Северна Македония

По време на дебата в Страсбург български евродепутати коментираха текстовете в доклада и изпълнението на ангажиментите, заложени в преговорната рамка на Северна Македония с ЕС

Петър Москов: Нужен е общ кандидат-президент, не разказ кой ще пляска повече в неговата локва

Петър Москов: Нужен е общ кандидат-президент, не разказ кой ще пляска повече в неговата локва

Той напомни, че резултатът от досегашния подход е два президентски мандата за Радев и сега пълно мнозинство за ПБ: „Само идиоти или злонамерени хора правят това“

Коментари (0)