Работодателските организации у нас призоваха правителството и парламента да предвидят и през 2025 г. компенсации за бизнеса, тъй като според тях са налице "първи признаци на промишлена катастрофа", които са заплаха за националната икономика
Компенсации, в размер на близо 280 млн. лева, са били изплатени тази година на фирмите заради високи цени на тока.
Парите са изплатени по правителствената програма за предоставяне на компенсации на небитовите крайни клиенти на електроенергия и са за периода от 1 юли 2024 г. до 31 декември 2024 г., съобщи БТА, цитирайки данни на Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Помощите са в размер на 100% от разликата между средномесечната борсова цена за базов товар на сегмента "Ден напред" на "Българска независима енергийна борса" за съответния месец и базовата цена в размер на 180 лева за мегаватчас за небитовите крайни клиенти, независимо в коя мрежа са присъединени.
Проверка в сайта на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) показва, че средната цена на базов товар за ноември на сегмента "Ден напред" е 328,09 лв., за октомври - 174,76 лв, за септември - 209,16 лв, за август - 247,80 лева, за юли - 266,90 лева.
Тези дни работодателските организации у нас призоваха правителството и Народното събрание да предвидят и през 2025 г. компенсации за бизнеса. Те алармираха, че са налице "първи признаци на промишлена катастрофа", тъй като няколко средни предприятия прекратили дейност и 5000 работници са съкратени. Положението на българската индустрия е драматично и заплашва да потопи националната икономика, ако не получат и през 2025 г. компенсации за тока, смятат представителите на бизнеса.
Извън програмата за подпомагане на бизнеса, компенсации за невъзстановяеми разходи получават и операторите на електропреносната и на електроразпределителните мрежи.
С разпоредби в Закона за държавния бюджет са предвидени и ежемесечни компенсации за читалища, молитвени домове, храмове, детски градини, училища, детски спортни школи. От началото на годината до 3 декември 2024 г. на тях са били изплатени компенсации в размер на близо 1.120 млрд. лв.
Още от Бизнес
Милен Велчев и Николай Василев говорят на различни езици - две царски юпита, два различни прочита на кабинета „Радев“
Единият вижда стабилност в лицето на Гълъб Донев, другият определя бюджета му като „свинщина“ и настоява той да бъде изхвърлен
NYT: Близо 1 млн. фенове на Тръмп са загубили почти 4 млрд. долара от мемкойна $TRUMP
Според изданието моделът на мемкойна е бил структуриран така, че да носи приходи на Тръмп независимо дали цената на токена се покачва или спада.
CNN: Решението на Тръмп да не поднови споразумението с Мексико и Канада създава още повече несигурност
През 2024 г. САЩ са внесли стоки на стойност над 900 милиарда долара от двете съседни страни