24 Април, 2026

Държавите от ЕС са решени да защитят стоманодобивния сектор от митата на САЩ

Държавите от ЕС са решени да защитят стоманодобивния сектор от митата на САЩ

Снимка: EPA/BGNES

„Искаме да запазим предложението за положително сътрудничество със САЩ, така че съвместно да премахнем бариерите на трансатлантическия пазар и да укрепим икономическата сигурност.“

След виртуална среща на министрите на търговията на ЕС страните от общността обещаха да защитят европейската стоманодобивна и алуминиева промишленост от митата, обявени от президента на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп предизвика недоумение в Брюксел, след като по-рано през тази седмица реши да наложи 25% мита върху вноса на металите, смятано от 12 март.

Европейският съюз предупреди, че ще предприеме решителни ответни мерки и спешно организира среща на министрите на търговията на ЕС чрез видеовръзка, за да обсъдят хода на Тръмп.

„Днешната среща показа, че държавите членки са солидарни и решени да защитят европейския стоманен и алуминиев сектор от евентуална дестабилизация на пазара“, заяви в изявление Кшищоф Пашик - полският министър на развитието и технологиите.

Полша е ротационен председател на ЕС до юли.

Министрите обаче не обявиха решение за това как да реагират.

Полският министър отбеляза стратегическото значение на партньорството между ЕС и САЩ, но заяви, че държавите от ЕС ще подкрепят Европейската комисия в „пропорционалния и отговорен отговор, когато е необходимо“.

Комисията отговаря за търговската политика от името на страните членки на ЕС.

По думчите на Пашик, ЕС все още се надява да деескалира противопоставянето, въпреки обещанието за ответни мерки.

„Искаме да запазим предложението за положително сътрудничество със САЩ, така че съвместно да премахнем бариерите на трансатлантическия пазар и да укрепим икономическата сигурност“, каза той.

Държавите от ЕС обаче подчертаха, че предишната сделка със САЩ относно митата за стомана и алуминий, наложени от Тръмп през 2018 г. по време на първия му мандат през периода 2017-2021 г., вече е ефективно отменена.

ЕС се съгласи да преустанови контрамитата си върху американските стоки като част от сделка с предшественика на Тръмп - Джо Байдън, а крайният срок за връщането им в сила е в края на март. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Все повече американци не подкрепят Тръмп по въпроса за войната в Украйна

Все повече американци не подкрепят Тръмп по въпроса за войната в Украйна

Социолозите установяват, че приблизително 8 от 10 американци като цяло имат негативно отношение както към Русия, така и към кремълския диктатор Владимир Путин.

 Сиярто става жалък: Да се обвинява някой в  държавна измяна е много сериозно нещо! Това ме засяга дълбоко!

Сиярто става жалък: Да се обвинява някой в държавна измяна е много сериозно нещо! Това ме засяга дълбоко!

"Никога не съм служил на руските интереси! ", лъже той. Журналисти ги попитаха дали дейността му може да се счита за измяна, намеквайки за редовните му обаждания до министъра на външните работи на РФ Сергей Лавров по време на паузите между заседанията на Съвета на ЕС

Русия заплашва да удари страните в Европа, които...

Русия заплашва да удари страните в Европа, които...

По думите на заместник-ръководителя на руското външно министерство, всеки бъдещ диалог по ядреното оръжие трябва да обхваща съвкупните възможности на НАТО, тоест арсеналите на САЩ, Франция и Великобритания.