20 Май, 2026

Държавата гарантира до 50 млн. лева за кредитиране на студенти и докторанти

Държавата гарантира до 50 млн. лева за кредитиране на студенти и докторанти

Снимка: архив

Цел на програмата е достъп до висше образование чрез споделяне на финансовите отговорности между потребителите и държавата

Правителството издаде държавна гаранция до 50 млн. лв. по Закона за кредитиране на студентите и докторантите за 2018 г. за отпуснати нови кредити през бюджетната година. Финансовата подкрепа се изразява в гарантиране на главницата и лихвите по кредитните задължения. Това съобщиха от правителствената информационна служба, предаде "Фокус".

Въз основа на това решение министърът на образованието и науката подписва от името на правителството споразуменията за издаване на държавна гаранция за отпускане на кредити по ЗКСД през 2018 г. с петте банки, подписали типовия договор. Това са:  

„Банка ДСК“ ЕАД, „Райфайзенбанк (България)“ ЕАД, „Алианц Банк България“ АД, „Юробанк България“ АД и „Първа инвестиционна банка“ АД.

Договорените кредити по реда на ЗКСД през предходните години са гарантирани от държавата до тяхното пълно погасяване.

Програмата за студентско кредитиране започна през 2010 г. Нейна основна цел е да се създадат условия за свободно развитие на висшето образование, както и за достъп до висше образование чрез споделяне на финансовите отговорности между потребителите и държавата.

Сподели:

Коментари (0)

Весела Чернева: Радев търси съюзници в Германия, в ЕС ни питат къде ще се позиционира

Весела Чернева: Радев търси съюзници в Германия, в ЕС ни питат къде ще се позиционира

Тя подчерта още, че Европейският съюз трябва да се подготви за по-голяма самостоятелност в сферата на сигурността

Надежда Йорданова:  Управляващото мнозинство връща практики от времето на „Тройната коалиция“

Надежда Йорданова: Управляващото мнозинство връща практики от времето на „Тройната коалиция“

Тя допълни, допълни, че мотивите за промените, свързани с „по-ефективен законодателен процес“, според нея прикриват други цели

Тео Ушев: Човек, който открито се подиграваше с Дара и Евровизия е "назначен" да отговаря за мероприятието...

Тео Ушев: Човек, който открито се подиграваше с Дара и Евровизия е "назначен" да отговаря за мероприятието...

"Аз го виждам така - специални гости ще бъдат Филип Киркоров и Кобзон. От българска страна Ритон и Веселин Маринов", казва той