По думите на Корнелия Нинова така ще бъдат свалени цените
Държавните горски и ловни стопанства ще продават директно дърва за огрев на населението на цената на добива им. Това обяви вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова на пресконференция със земеделския министър Иван Иванов - също от квотата на БСП в четворната коалиция.
Ограничаваме посредниците и намаляваме цената на дървата за огрев, каза Нинова. Тя даде примери с навързани по три-четири фирми-прекупвачи, които вдигат цената от 84 лв. на кубик, продадена от горското стопанство, до 160 лв. на пазара.
Първоначално в държавните горски и ловни стопанства ще се отворят 17 склада, които ще нараснат до 56. В тях дървата ще се продават на цена на добив, без надценки. Стопанствата ще извозват суровината за отопление до жилищата на хората и това ще бъде единствената допълнително заплатена услуга.
"Започваме да работим по този начин още този отоплителен сезон", заяви министърът на земеделието Иван Иванов. От складовете си горските стопанства ще продават дървата за огрев само на местното население на база на предоставени от кметовете списъци, както е по закон и в момента. "Взимаме всички мерки да не допускаме търговци, които купуват с цел печалба", каза Иванов. В момента тази дейност се извършвала масово от прекупвачи, които със свой транспорт извозвали дървата.
Иванов посочи още, че има много сигнали за кметове, които надуват цените на дървата за огрев. Затова хората ще плащат директно на ловните стопанства. "Така ще избегнем и случаите, при които кметове оказват политически натиск върху гласоподаватели", посочи Иванов.
Държавните горски и ловни стопанства започват да наемат работници за добив на дърва за огрев. Това също ще свали цената им, защото сега тази дейност се предоставя на частни фирми, обясни Корнелия Нинова. По думите й предстои и закупуване на високопроходима техника.
Фактор
Ограничаваме посредниците и намаляваме цената на дървата за огрев, каза Нинова. Тя даде примери с навързани по три-четири фирми-прекупвачи, които вдигат цената от 84 лв. на кубик, продадена от горското стопанство, до 160 лв. на пазара.
Първоначално в държавните горски и ловни стопанства ще се отворят 17 склада, които ще нараснат до 56. В тях дървата ще се продават на цена на добив, без надценки. Стопанствата ще извозват суровината за отопление до жилищата на хората и това ще бъде единствената допълнително заплатена услуга.
"Започваме да работим по този начин още този отоплителен сезон", заяви министърът на земеделието Иван Иванов. От складовете си горските стопанства ще продават дървата за огрев само на местното население на база на предоставени от кметовете списъци, както е по закон и в момента. "Взимаме всички мерки да не допускаме търговци, които купуват с цел печалба", каза Иванов. В момента тази дейност се извършвала масово от прекупвачи, които със свой транспорт извозвали дървата.
Иванов посочи още, че има много сигнали за кметове, които надуват цените на дървата за огрев. Затова хората ще плащат директно на ловните стопанства. "Така ще избегнем и случаите, при които кметове оказват политически натиск върху гласоподаватели", посочи Иванов.
Държавните горски и ловни стопанства започват да наемат работници за добив на дърва за огрев. Това също ще свали цената им, защото сега тази дейност се предоставя на частни фирми, обясни Корнелия Нинова. По думите й предстои и закупуване на високопроходима техника.
Още от Бизнес
Фискалният съвет предупреждава за влизане в "неуправляема дългова спирала"
Експертите от съвета посочиха, че дълговото бреме се превръща в структурен дефект на бюджета, тежестта се прехвъля върху бизнеса, а лихвените плащания нарастват рязко и по този начин изземват ресурс от сектори като образование и здравеопазване
Цанко Арабаджиев: ББР може да мобилизира частния капитал за изграждането на стратегическата инфраструктура в страната
В дискусията, посветена на инфраструктурните инвестиции, участваха също министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, представителят на Световната банка Антонио Нунес, президентът на Американската търговска камара в Армения Елина Маркарян и представители на бизнеса от региона
За пореден път САЩ удължават срока за продажбата на "Лукойл"
Санкциите наложиха продажбата на международния портфейл на най-голямата руска рафинерия, който е оценен на около 22 млрд. долара и включва нефтени находища, рафинерии и бензиностанции от Ирак до Финландия.