31 Декември, 2025

Държавният секретар на САЩ: Русия ще си плати с още санкции, "Северен поток" 2 се строи, за да раздели Европа

Държавният секретар на САЩ: Русия ще си плати с още санкции, "Северен поток" 2 се строи, за да раздели Европа

Антъни Блинкен

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че Вашингтон е близо до завършване на прегледа на "враждебните" действия на Русия и възнамерява да предприеме сериозни мерки. Думите му бяха излъчени по CNN.

Блинкен подчерта, че САЩ виждат различни примери за руска агресия - хакерски атаки, намеса в изборите, използване на химическо оръжие. И държавата ще плати цена за това, казва държавният секретар. Той засегна и строителството на газопровода "Северен поток 2". Блинкен каза, че САЩ са изразили отношението си към поведението и политиката на Германия. „Съгласно законодателството на САЩ, ние наложихме санкции срещу компании, които участват в строителството и се опитват да завършат тръбопровода. Ясно казахме, че ще продължим да правим това”, каза още Блинкен и обяви намерението си да увеличи санкциите срещу Русия.

САЩ разглеждат тръбопровода като геополитически проект, целящ разделяне на Европа и намаляване на европейската енергийна сигурност. Държавният секретар Антъни Блинкен по-рано заплаши, че санкциите ще застрашат всички замесени. Междувременно германските власти се опитват по няколко начина да преодолеят съпротивата на Вашингтон. Първо, Берлин се опитва да проточи преговорите, за да ги въведе в активен етап след завършването на строителството. Освен това германците предлагат да засилят подкрепата за Украйна в замяна на отказ от САЩ на санкциите.
Сподели:

Коментари (0)

„Добре дошла, България“ грейна върху централата на ЕЦБ във Франкфурт

„Добре дошла, България“ грейна върху централата на ЕЦБ във Франкфурт

Светлинната инсталация беше тествана днес. Всяка вечер в продължение на десет дни ще бъде изписано приветствието към страната ни.

Силите на ОАЕ се изтеглят от Йемен - досега подкрепяха сепаратисти

Силите на ОАЕ се изтеглят от Йемен - досега подкрепяха сепаратисти

По-рано Саудитска Арабия призова емирствата да се изтеглят силите си от Йемен и да прекратят подкрепата си за каквито и да било групи в страната.

Посланикът на САЩ в НАТО се усъмни в руските обвинения, че Украйна е "атакувала" резиденция на Путин

Посланикът на САЩ в НАТО се усъмни в руските обвинения, че Украйна е "атакувала" резиденция на Путин

„Ще стигнем до дъното на разузнавателната информация. И за мен най-важното е какво казват разузнавателните служби на САЩ и нашите съюзници."