19 Май, 2026

Дъщерята на Немцов: Путин убива опозицията, гради информационна желязна завеса

Дъщерята на Немцов: Путин убива опозицията, гради информационна желязна завеса

Жана Немцова

В Русия "има желание за промяна, но страхът е колосален". Това заяви в специално интервю за Би Ти Ви Жана Немцова, дъщеря на опозиционер на Кремъл Борис Немцов, който бе показно разстрелян през февруари 2015 година.

"Нас ни убиват. Разбирате ли? И този риск сега е и за тези, които се намират извън пределите на Русия. Това е съпроводено не само с проблема с личната безопасност, но и безопасността на семейството. Това е страшен път и го избират само идеалисти, какъвто беше Алексей Навални. Това са единици", коментира тя възможността за руска опозиция по някакъв начин да подкопае режима на Путин.

Тя даде пример с протестите на жените, които искат мобилизираните им мъже да се върнат от фронта. "Светлана Тихановская стана лидер само за месец. Така че може много бързо да възникне спонтанно нов лидер, но кариерно лидерство у нас не може да има. Ако се случи нещо подобно – веднага ще попаднете в затвора", коментира Немцова.

По думите й Путин разгръща мащабна програма за пренаписване на историята.

"Това започва още от детската градина и училище – уроци за това, че Русия трябва да контролира Украйна. Пренаписва се историята, организират се всякакви патриотични събития. Това... ще определя съзнанието на следващите поколения". Затова трябва да се попречи на Путин да изгради информационна желязна завеса - да се инвестира в алтернативни канали за информация, за да могат хората да четат истинските новини, категорична е дъщерята на Немцов.

Според нея на изборите ще бъде потвърдено, че Путин има около 70% подкрепа, както сега прогнозират социологическите агенции. "Всичко ще приключи", обобщи тя. 

В момента Жана Немцова управлява фонда "Борис Немцов" в чужбина, като се ангажира активно с гражданско образование и подкрепа на независими медии. Тя води и магистърска програма в Карловия университет в Прага по специалност "Русистика". 

Сподели:

Коментари (0)

Русия започна мащабни ядрени учения с над 65 000 военни и подводници

Русия започна мащабни ядрени учения с над 65 000 военни и подводници

Ученията започват и няколко месеца след прекратяването на New START - последното споразумение за контрол над ядрените оръжия между Русия и САЩ

Русия атакува Харков и околностите: десетки къщи са повредени, има загинали и ранени

Русия атакува Харков и околностите: десетки къщи са повредени, има загинали и ранени

69-годишна жена е убита при удар с дрон в село Покотиловка, Харковска област, а други трима, включително дете, са ранени

Bangaranga създаде масов транс: Водещи на сутрешен блок в Кипър изпълниха танца на живо

Bangaranga създаде масов транс: Водещи на сутрешен блок в Кипър изпълниха танца на живо

Появиха се и балкански версии, сред тях и „Bangaranga кючек“. А в музикалното училище на Дара във Варна превърнаха песента в класика, съобщи бТВ