Дъвки и енергийни напитки с вкус на канабис се продават в търговски обект в центъра на София
Съставките с психотропен ефект са над допустимата стойност
В търговски обект за хранителни стоки на бул. "Витоша" се продават дъвки и енергийни напитки с вкус на канабис - това установи Областната дирекция по безопасност на храните София-град.
Съдържанието на съставки, които имат психотропен ефект върху човешкия организъм в тези продукти, надхвърля максимално допустимата стойност от 0,2%.
Освен това, на опаковките им е изобразено конопено растение, което е забранено.
След сигнал на БНР Областната дирекция по безопасност на храните в София-град пердприе проверка на търговския обект, в който са пуснати в продажба продуктите със забранено съдържание.
Проверката на Дирекцията по безопасност на храните показва, че артикулите, които съдържат CBD канабидиол, са произведени в Чехия и се разпространяват от пловдивска фирма.
На собственика на магазина е връчена Забрана за търговия на тези хранителни продукти и те са върнати на доставчика.
От Агенцията по безопасност по храните напомнят:
"Канабидоидите са забранени за влагане в хранителни продукти. Те могат да се използват в козметични продукти, в някои други продукти като пасти за зъби примерно, но не могат да се слагат в храни и хранителни добавки."
"Потребителят трябва да гледа етикета. На етикета не трябва да присъства абревиатурата CBD, което означава канабидиол." - заяви д-р Камен Николов от Дирекция "Контрол на храните".
Сигналът е препратен към Областната дирекция по безопасност на храните в Пловдив за предприемане на последващи действия спрямо фирмата-доставчик на забранената стока. /БГНЕС
Още от Закон и ред
Пуснаха студента, задържан за трагичния случай в Благоевград
Разследващите се опитват да установят дали студентът, под въздействието на наркотици, е блъснал момичето през прозореца, както и каква е съпричастността му към падането на младежа, който и в момента се бори за живота си
Министър Найденов иска среща с Кьовеши заради скандала с българския европрокурор
Правосъдният министър се интересува от позицията на европейския главен прокурор по казуса, за да бъде излъчена достойна кандидатура и безсъмнения за зависимости
Сарафов потвърди: Напускам шефски пост в НСлС, ставам редови следовател
Борислав Сарафов е подал оставка като директор на Националната следствена служба след като тя му е искане не веднъж, и последно от новия министър на правосъдието