Най-голям глобален риск през тази и следващата година са невярната информация и дезинформацията, свързани с изкуствения интелект, преди изборите в големите икономики, предупреди Световният икономически форум в Давос.
Докладът за глобалните рискове за 2024 г. на организацията, публикуван преди годишната среща на политическия и бизнес елит в Давос следващата седмица, предупреждава и за заплахите, породени от промените в климата, кризата с разходите за живот и войната.
"Невярната информация и дезинформацията са най-големите краткосрочни рискове, докато екстремните метеорологични условия и критичните промени в земните системи са най-голямата дългосрочна грижа", се казва в доклада.
"Притесненията относно продължаващата криза на разходите за живот и взаимно свързаните рискове от невярната информация и дезинформацията, задвижвани от изкуствен интелект, и поляризацията на обществото доминират в прогнозата за рисковете за 2024 г.", се посочва в документа.
Световният икономически форум също така отбеляза, че "при няколко живи конфликта, които са в ход, основното геополитическо напрежение и разяждащият риск за обществената устойчивост създават (риск от) зараза с конфликти".
Проучването на Давос, изготвено съвместно с Zurich Insurance Group и консултантската фирма Marsh McLennan, отчита мненията на повече от 1400 експерти по глобални рискове, политици и лидери в индустрията, анкетирани през септември.
В доклада се казва, че "като най-сериозен глобален риск, който се очаква през следващите две години, както чуждестранните, така и местните участници ще използват дезинформацията, за да задълбочат още повече обществените и политическите разделения".
В доклада се отбелязва, че се очаква близо три милиарда души да гласуват на национални избори през следващите 24 месеца, включително в големите икономики на Индия, Индонезия, Мексико, Великобритания и Съединените щати.
Световният икономически форум предупреди, че през това време "широкото използване на дезинформация, както и инструментите за нейното разпространение, могат да подкопаят легитимността на новоизбраните правителства".
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, израелският президент Ицхак Херцог и лидери от Близкия изток ще участват в разговорите в Давос, които ще бъдат доминирани от конфликта между Израел и "Хамас", както и от войната в Украйна.
Новият президент на Аржентина, либертарианецът Хавиер Милей, френският президент Еманюел Макрон и китайският премиер Ли Цян също ще бъдат сред главните действащи лица на срещата от 15 до 19 януари в швейцарските Алпи. /БГНЕС
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи