България
ДБ и ПП искат законодателни промени, регламентиращи отношенията между президента и службите
Лидерите на парламентарните групи на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и на "Демократична България" Христо Иванов коментираха внесените законопроекти за промяна в правомощията на президента в контрола на службите.
В парламента Петков поясни, че "президентът в момента контролира всички служби, а има възможност да подменя шефовете на службите с подписите на премиера и президента, а сега той контролира и двете".
От своя страна Христо Иванов смята, че парламентът трябва да има повече правомощия по назначенията в службите.
"За ДБ това е структурен въпрос, че изпълнителната власт отговаря за сигурността. Премиерът трябва да има отговорност в конфигурирането на ръководствата на службите. Дебат е дали това да става с изслушване на НС или санкции", поясни той. ДБ са готови да обсъждат споделена компетентност. "Трябва да се даде по-голяма роля на парламента", заключи Иванов.
Още от България
ДБ настоява за изслушване на шефа на ДАНС в НС - за спряна проверка на фармацевтични складове
Според ДБ, това е пореден случай на “прибирайте се, колеги”
„Остават 2 часа до взривяването“ - нови сигнали за бомби заляха страната
Полицейски служители извършват проверка, засега няма затворени сгради
Приеха оставката на ректора на Софийският университет, кандидатите за поста вече са 4
Общото събрание на Софийския университет прие оставката на проф. Георги Вълчев като ректор на висшето училище, кандидатите за ректор вече са четирима