5 Декември, 2025

ДБ и ПП няма да разговарят с Гешев за съдебна реформа

ДБ и ПП няма да разговарят с Гешев за съдебна реформа

Иван Гешев

Няма какво да обсъждаме, категорични са от двете формации

Парламентарните групи на "Продължаваме промяната" и "Демократична България" няма да се срещнат с главния прокурор Иван Гешев.

От двете формации са категорични, че няма какво да обсъждат с обвинител номер едно.

Пред News.bg Христо Иванов потвърди, че ДБ няма да се отзоват на поканата на Гешев, защото му искат оставката. Смятаме, че е крайно време българската прокуратура да обърне нова страница, изтъкна той. ДБ не искат да дават още веднъж платформа на главния прокурор за "едно втръснало шоу, в което той прави политически изказвания, цитира Библията", както се изрази Иванов и обясни, че такъв разговор е абсолютно безпредметен. 

Милен Матеев от "Продължаваме промяната" също заяви, че партиите, които се срещат с Иван Гешев го легитимират като политик. Той навлиза в една сфера, която определено не е негова като представляващ прокуратурата, изтъкна той. Мястото му не е в политиката, убеден е народният представител. С Иван Гешев сме се срещали три пъти точно в качеството му на главен прокурор в НС в правна комисия, поясни Матеев. Именно там, според него, е мястото на подобни разговори, а не с отделни политически партии.

Иначе идеите на ПП за съдебна реформа са всеобхватни. Част от тях минават през конституционни промени, друга част минават през обикновено Народно събрание чрез промени в Закона за съдебната власт, в Наказателния кодекс, НПК, каза Матеев. Друга част касаят борбата с корупцията и измененията в закона за КПКОНПИ. "Продължаваме промяната" искат и ограничаване функциите на главния прокурор.

Припомняме, Гешев вече се срещна с по-голямята част от партиите в законодателния орган. Вчера беше и срещата му с БСП, а преди това с ГЕРБ, ДПС и Български възход.

Главният прокурор изпрати писма до всички депутати с искане за диалог за необходимостта от съдебна реформа. Вчера на срещата си с народните от БСП той изрази надежда да няма парламентарни групи, които да откажат разговор с него.
Сподели:

Коментари (0)

Кметът на Враца: Протестът на "умните" и "грамотните" вАзрожденци разплака децата ми

Кметът на Враца: Протестът на "умните" и "грамотните" вАзрожденци разплака децата ми

Калин Каменов обеща да подаде сигнал в прокуратурата и да заведе дело за издевателствата над семейството му

ГЕРБ: Входираме в парламента искане за закриване на комисията "Сорос"

ГЕРБ: Входираме в парламента искане за закриване на комисията "Сорос"

"Ако има вот на недоверие, ще има един ден за дебати, после за гласуване, така процедурата по бюджета ще бъде отпратена чак към Коледа и Нова година", заяви лидерът на партията Бойко Борисов

Бойко Борисов: Имаше платена провокация пред дома ми, но в живота всичко се връща

Бойко Борисов: Имаше платена провокация пред дома ми, но в живота всичко се връща

Лидерът на ГЕРБ предупреди, че ще дойде време, когато ще тръгнат други и по техните къщи