25 Февруари, 2026

ДБ и ПП обжалват скандалното решение на ЦИК

ДБ и ПП обжалват скандалното решение на ЦИК

"Продължаваме промяната – Демократична България" ще обжалва пред Административния съд скандалното решение на ЦИК, с което машинният вот бе скрит от финалния протокол, съобщиха от пресцентъра на коалицията.

Вчера представителите на БСП, ГЕРБ, ДПС и ИТН в ЦИК решиха във финалния протокол, който попълват членовете на СИК да се записва само общият брой гласове, а не както беше досега - графа за гласове от машинно гласуване, графа за гласове от хартиени бюлетини и трета - сумарно. Така отпадат и възможностите за контролни проверки. По думите на  Цветозар Томов с така взетото решение се възникват рискове за честността на изборния процес, заради което подаде оставка като говорител на комисията. 

ПП и ДБ днес определиха решението на на „хартиеното мнозинство“ в ЦИК като "поредна атака срещу честния вот". Според коалицията промяната  увеличава недоверието в изборния процес и противоречи на духа на Изборния кодекс.

По-рано днес бившият министър на електронното управление Божидар Божанов каза пред Нова телевизия, че СИК-овете правят грешки, но когато имаш двата компонента, след това може да бъде проверено в РИК откъде е дошла грешката.

Божанов обясни още, че при съмнения за манипулация реалният вот може да бъде установен чрез обжалване, отваряне на чували с бюлетини и разследване на база видеонаблюдение, ако такова работещо наблюдение има в съответната секция. За да бъдат предотвратени подобни измами коалицията активира своята платформа с надпартиен характер “Ти броиш”.

Божидар Божанов добави още, че все още не е прието методическо указание за това как ще се броят бюлетините. Той допълни, че се опасява и от технически грешки каквито са правени и през изминалите години.
Сподели:

Коментари (0)

Съдът поряза мераците на Кошлуков да остане шеф на БНТ

Съдът поряза мераците на Кошлуков да остане шеф на БНТ

Все още не са известни мотивите да бъде отхвърлено искането му да бъде спряно назначението на новия шеф на националната телевизия

Янкулов влезе във ВСС, но част от колегията се оказа в отпуск

Янкулов влезе във ВСС, но част от колегията се оказа в отпуск

Служебният правосъден министър предупреди магистратите, че винаги, когато може, ще присъства на заседанията на ВСС

Прокуратурата поиска помощ от Европол и САЩ по разследването на случая „Петрохан”

Прокуратурата поиска помощ от Европол и САЩ по разследването на случая „Петрохан”

Искането до американската партньорска служба е свързано с нуждата от експертна помощ за установяване цялата информация, която е възможно да има в иззетите устройства, като телефони и компютри